27-11-2016

Opera Śląska

Bytom

Opera Śląska

Start
18:00

od 15zł do 60zł


Opera Śląska
ul. Moniuszki 21 /23
Bytom

Opera Śląska zaprasza na Ubu Król

Libretto: Jerzy Jarocki i Krzysztof Penderecki
na podstawie sztuki Alfreda Jarry’ego „Ubu Król, czyli Polacy”
reżyseria, scenografia: Waldemar Zawodziński
kierownictwo muzyczne: Jurek Dybał
choreografia, ruch sceniczny: Janina Niesobska
kostiumy: Maria Balcerek
współpraca muzyczna: Andrzej Knap, Jakub Kontz, Bogdan Olędzki
asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak
przygotowanie chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
PREMIERA w Operze Śląskiej: 3 kwietnia 2016 r.

Treść przedstawienia
PROLOG
Na pełnym morzu. Ubu, Ubica i ich kompani płyną tam, gdzie „wśród samych zacnych ludzi z mózgów leci szlam”.
AKT I
SCENA 1 • WIELKIE ŁOŻE UBU I UBICY
Postękując i pochrapując, Ubu śni swój sen o władzy. Po przebudzeniu jego małżonka Ubica żali się na nędzne życie i roztacza wizję pełnej władzy i namawia do zbrodni królobójstwa. Ubu waha się, ale kusi go chęć posadzenia „zadka na królewskim tronie”.
SCENA 2 • WIELKIE ŻARCIE
Do ich mieszkania na wyżerkę przychodzi łajdacka banda z Bardiorem na czele. Po kolejnym znieważeniu przez swoją małżonkę Ubu postanawia zostać królem, a podpici goście akceptują pomysł. Harce przerywa królewski posłaniec: król Wacław wzywa Ubu do siebie. Ten roi w swojej głowie, że plan spisku wydał się tak szybko i że czeka go surowa kara.
SCENA 3 • U KRÓLA
Króla, jego małżonkę Rozamundę i synów odwiedza Ubu, który wyznaje, że planowany spisek jest dziełem Ubicy i Bardiora. Król jednak uważa, że adiutant upił się, więc jego słów nie traktuje poważnie. Za wierną służbę mianuje go hrabią Starachowic. Ale królowa ma złe przeczucia – widziała Ubu-zbrodniarza we śnie.
SCENA 4 • SPISEK
Ku wielkiemu zdziwieniu zgrai Ubu wraca do domu cały i zdrowy. Wszyscy snują plan królobójstwa: rodzina królewska zostanie wymordowana podczas jutrzejszej parady, a hasłem, rozpoczynającym ten akt, będzie okrzyk: „grówno!”.
SCENA 5 • WIELKA PARADA I KRÓLOBÓJSTWO
Król gani jednego ze swoich synów – Byczysława – za złe zachowanie wobec Ubu i zabrania mu uczestnictwa w paradzie. Rozamunda z kolei nadal ma złe przeczucia.
Gdy rozpoczyna się parada, Ubu zbliża się do króla, wykrzykując „grówno!”. Wacław i jego synowie – Bolesław i Władysław – zostają zabici, ale Byczysławowi i królowej udaje się uciec. Ubu wkłada koronę, a lud staje po stronie zwycięzcy. Rozpoczyna się festyn na cześć nowej władzy, która natychmiast żąda, by poddani nie oszukiwali przy płaceniu podatków.

Bilety od 15zł do 60zł


źródło: www.opera-slaska.pl