05-11-2015

mały

Gliwice

Gliwicki Teatr Muzyczny

Start
09:00

20 zł -29 zł


Gliwicki Teatr Muzyczny
ul. Nowy Świat 55 /57
Gliwice

MAŁY KSIĄŻĘ spektakl w 2 aktach

Jak można pomylić węża boa z kapeluszem?
Dlaczego róże mają kolce?
Czym żywi się baranek mieszkający w skrzynce?
Co znaczy „oswoić przyjaciela”?
Ile zachodów słońca można zobaczyć jednego dnia?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znane nam są już prawie od 70 lat. Antoine de Saint-Exupéry pisząc „Małego Księcia" nie mógł wiedzieć, iż tworzy ponadczasowe dzieło, które zachwycać będzie kolejne pokolenia czytelników. To jedyna książka, po którą tak samo chętnie sięgają zarówno dzieci, jak i dorośli. Autor zmierzył się w niej bowiem z największą zmorą dorosłości – zapominaniem, że kiedyś było się dzieckiem. Ta niezwykła filozoficzna baśń pozwala na chwilę spojrzeć na świat oczami najmłodszych. Jednocześnie dotyka tak ważnych i uniwersalnych prawd, jak miłość, przyjaźń czy troska o drugiego człowieka. Wyciągnięte z niej lekcje na długo pozostają w pamięci, a niektóre cytaty do dziś przywołują uśmiech na ustach. Mały Książę niezmiennie pozostaje symbolem lirycznego, zagubionego chłopca, który próbuje odnaleźć się w świecie dorosłych, jednocześnie nie tracąc z oczu swoich ideałów. Historia jasnowłosego człowieczka z niewielkiej planety to opowieść o poszukiwaniu tego, co w życiu najważniejsze. To przygoda przenosząca nas w świat marzeń i wyobraźni, która uczy patrzeć sercem. Wszak „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
mały
Scenicznej adaptacji powieści Antoine’a de Saint-Exupéry podjęli się Cezary Domagała i Tomasz Bajerski. Spektakl ich autorstwa – przygotowany specjalnie dla Gliwickiego Teatru Muzycznego – to opowieść o podróży małego, zagubionego chłopca przez wielką oraz nieodgadnioną krainę dorosłych. Większa część akcji spektaklu odbywa się w kosmosie, dlatego też zostanie on zrealizowany przy użyciu najnowszych technologii, jakie tylko mogą pojawić się na scenie. Autorem projekcji video wykorzystanych przy tej realizacji jest Dawid Kozłowski, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; a autorką scenografii oraz kostiumów Małgorzata Szydłowska – współzałożycielka stowarzyszenia teatralnego Łaźnia Nowa w Krakowie. Choreografię przygotowała Marta Domagała, artystka współpracująca z warszawskim Teatrem Rampa. Tytułowa rola powierzona została chłopcom wyłonionym w ramach ogólnopolskiego castingu, dla których przygoda z teatrem dopiero się zaczyna.

„Mały Książę" to historia pewnej podróży i niezwykłej znajomości. Zagubiony na bezkresnej pustyni pilot, któremu cudem udało się przeżyć katastrofę samolotową, spotyka młodego chłopca. Jak się okazuje, przybywa on z kosmosu, gdzie – wraz z piękną i dostojną Różą – zamieszkuje niewielką planetę. Pewnego razu wyrusza w podróż, aby znaleźć prawdziwego przyjaciela i odkryć znaczenie przyjaźni – zanim jednak trafi na Ziemię, napotka po drodze najdziwniejsze postacie ze świata dorosłych, którzy również zamieszkują kosmiczne przestrzenie. Jak zakończy się jego przygoda? Czy osiągnie wymarzony cel? Gliwicki musical to niewątpliwie jedna z najciekawszych realizacji familijnych, jakie kiedykolwiek powstały. Oglądający go najmłodsi będą mogli uciec na chwilę do innego świata, gdzie spróbują zrozumieć skomplikowany sposób myślenia dorosłych. Tymczasem rodzice będą mogli przypomnieć sobie beztroskie chwile, kiedy byli dziećmi – być może uda im się dzięki temu jeszcze bardziej zacieśnić więzy ze swoimi pociechami. Spotkanie Małego Księcia i pilota to opowieść o przenikaniu się dwóch światów, która wzrusza, bawi oraz uczy. Przede wszystkim jednak, jest próbą przełożenia na język teatru „dziecięcej filozofii”. Kolorowy wszechświat pełen oryginalnych postaci, poruszające piosenki oraz magiczna opowieść gwarantują natomiast doskonałą zabawę dla całej rodziny!

Uwaga! Spektakl dla dzieci powyżej 6 lat.

Czas trwania: 1 godz. 55 minut (1 przerwa)