04-11-2016

Pamięci Bernarda Poloka

Katowice

Filharmonia Śląska

Start
19:00

od 28zł do 50zł


Filharmonia Śląska
ul. Sokolska 2
Katowice

Filharmonia Śląska w Katowicach zaprasza na Pamięci Bernarda Poloka

W tym roku skończyłby 80 lat, ale to już osiem lat nie ma z nami prof. Bernarda Poloka, znakomitego wiolonczelisty i pedagoga, koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w latach 1963-2005, niezwykle prawego człowieka. Jego samego nie ma, ale jest w naszych sercach. Pamiętamy.
Tym goręcej zapraszamy na koncert dedykowany pamięci naszego przyjaciela i mentora w piątek 4 listopada. Zaprosiliśmy doborowych wykonawców z maestro Piotrem Sułkowskim i fantastycznym wiolonczelistą Bartoszem Koziakiem na czele. Dyrektor wraz z nim ułożył program, z którego Bernard byłby ogromnie zadowolony.
Koncert otworzy bowiem uwertura Karnawał rzymski – jeden z najbardziej olśniewających utworów na orkiestrę Hectora Berlioza. Komponował ją w czasie, kiedy orkiestry gwałtownie się rozwijały, poszerzając zarówno liczbę instrumentów, jak i swój zakres. Te nowe możliwości Berlioz potrafił znakomicie wykorzystać, zyskując sławę twórcy zaskakująco innowacyjnej orkiestracji.
Potem Bartosz Koziak zinterpretuje liryczny Koncert wiolonczelowy d-moll Édouarda Lalo. Podobnie, jak słynna – uważana za najwybitniejsze jego dzieło – Symfonia hiszpańska, koncert ma wyraźnie hiszpański charakter. W połączeniu z melodyjnością i rytmem daje to muzykę ekscytującą i przystępną. To melodyjna, dźwięcznie brzmiąca i żywiołowa muzyka, która wciąga słuchacza.
Po muzyce francuskiej – polska. To też Bernardowi Polokowi bardzo by się podobało, wszak był dobrym ambasadorem muzyki polskiej, także naszych czasów, podejmując się prawykonań dzieł swych kolegów, Jana Wincentego Hawela czy Józefa Świdra. A usłyszymy słynne Concerto grosso Bolesława Szabelskiego – mistrza, u którego kompozytorskiego rzemiosła uczyli się m.in. Henryk Mikołaj Górecki i Jan Wincenty Hawel. Szabelski był zaś uczniem Karola Szymanowskiego. Z jego twórczości do programu koncertu wybrano Stabat Mater – jedno z najwspanialszych dzieł chóralnych lat 20. ubiegłego wieku. Choć partytura Stabat Mater została wydana z oryginalnym, łacińskim tekstem hymnu Jacopona da Todiego, Szymanowski komponował muzykę do polskiego, przejmującego przekładu J. Jankowskiego tekstu da Todiego. Ogromnie wzrusza w dziele Karola Szymanowskiego bezpośredniość przekazu, jakaś ludowa prostota. Jeśli kompozytor zakładał stworzyć muzykę jednocześnie chłopską i kościelną, naiwnie nabożną modlitwę za dusze – to w pełni mu się to udało.

Bilety


Bilet normalny parter 40.00 zł
Bilet ulgowy parter 28.00 zł
Bilet normalny balkon środek 50.00 zł
Bilet ulgowy balkon środek 35.00 zł

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Piotr Sułkowski - dyrygent
Bartosz Koziak - wiolonczela
Joanna Zawartko - sopran
Jadwiga Postrożna - alt
Szymon Mechliński - baryton
Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru

Program:
Hector Berlioz - Karnawał rzymski op. 9
Édouard Lalo - Koncert d-moll na wiolonczelę i orkiestrę
Bolesław Szabelski - Concerto Grosso
Karol Szymanowski - Stabat Mater op. 53


źródło: www.filharmonia-slaska.eu