16-10-2016

Filharmonia Śląska

Katowice

Filharmonia Śląska

Start
17:00

od 21zł do 40zł


Filharmonia Śląska
ul. Sokolska 2
Katowice

Filharmoniczny wieczór organowy ze Stephanem van de Wijgertem

Filharmoniczny wieczór organowy ze Stephanem van de Wijgertem

Na pierwszy w tym sezonie Filharmoniczny wieczór organowy jego kierownik Artystyczny, prof. Władysław Szymański zaprosił organistę z Amsterdamu – Stephana van de Wijgerta, który walory filharmonicznego instrumentu i swoją muzykalność i kunszt przedstawi w utworach Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Medelssohna, Maxa Regera, Franza Schuberta i Ferenca Liszta.
Stephan van de Wijgert studiował grę na organach w konserwatorium w Utrechcie; w 1998 ukończył uczelnię egzaminem nauczycielskim, a w 2001 z tytułem organisty koncertowego. Jego nauczycielami w zakresie gry organowej byli: Véronique van den Engh, Jan Raas, Reitze Smits, Matteo Imbruno, Jan Welmers.
W 2007 roku zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im J.P. Sweelincka, organizowanym w Oude Kerk w Amsterdamie – w kościele, w którym J.P. Sweelinck działał jako organista. W 2008 roku objął stanowisko organisty w amsterdamskim kościele De Duif, gdzie znajdują odrestaurowane, zabytkowe organy z XIX wieku. Stephan van de Wijgert jest odpowiedzialny za grę organową w trakcie różnych koncertów w tym kościele oraz za organizację koncertów.
Najnowsza płyta CD Stephana został bardzo dobrze przyjęta przez krytyków muzycznych i otrzymała najwyższą punktację specjalistycznego magazynu Luister.
W styczniu 2016 roku Stephan van de Wijgert został mianowany dyrektorem festiwalu organowego Abbey of Berne in Heeswijk.

Wykonawcy:
Stephan van de Wijgert - organy
Władysław Szymański - słowo, kierownictwo artystyczne

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Fantazja f-moll KV 608
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Preludium i fuga e-moll
Max Reger - Scherzo op. 65
Franz Schubert - Fantazja f-moll (D 940)
Franz Liszt - Sonata h-moll

Bilety


Bilet normalny parter 30.00 zł
Bilet ulgowy parter 21.00 zł
Bilet normalny balkon środek 40.00 zł
Bilet ulgowy balkon środek 28.00 zł

źródło: www.filharmonia-slaska.eu