16-10-2015

Kraków

Klub Alchemia

Start
20:00

30/40zł


Klub Alchemia
..
Kraków

Variete

16 października w klubie Alchemia wystąpi legendarna grupa Variete. Zespół powróci do Krakowa po kilku latach nieobecności w dniu premiery swojej nowej płyty "PPA. Wrocław 2015". Fani zespołu będą mogli nabyć płytę na koncercie w specjalnej cenie!

16 października 2015 ukaże się nowa płyta zespołu VARIETE.

„PPA, Wrocław 2015” to album koncertowy z premiery spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”.

Spektakl w reżyserii Jacka Gębury powstał na podstawie piosenek zespołu i miał swoją premierę na 36 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Po serii koncertów i festiwali (m.in. Off Festival, Jarocin Festiwal) promujących poprzednią płytę „Piosenki Kolonistów” z 2013 roku, grupa udowadnia na nowym albumie , że w obecnym składzie czuje się wyśmienicie i że jest nie tylko jednym z najlepszych zespołów polskiej sceny alternatywnej, ale też zjawiskiem szeroko wykraczającym poza te ramy.

Grupa Variete zadebiutowała przed szeroką publicznością w 1984 roku na festiwalu w Jarocinie, od razu zdobywając wyróżnienie. Rok później zdobyli już nagrodę główną. W latach 80 i 90 zespół wielokrotnie występował przed jarocińską publicznością, stając się jedną z legend festiwalu i prekursorem tzw. zimnej fali (cold wave) w Polsce.

Liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, wokalista, kompozytor, poeta, który obok Grzegorza Ciechowskiego, Katarzyny Nosowskiej i Lecha Janerki, sytuuje się w gronie najwybitniejszych autorów tekstów w historii polskiej muzyki rockowej. Dziś nadal osią twórczości zespołu jest hipnotyczny trans i teksty Grzegorza Kaźmierczaka, ale muzyka grupy z zimno-falowej przekształciła się w wyrazisty, energetyczny mix mocnego osadzonego rytmu z gitarami i nowoczesną elektroniką.

Jedno pozostało niezmienne, głos i teksty Kaźmierczaka, z miejsca przykuwają uwagę i wnikają głęboko w DNA słuchacza. Na „PPA. Wrocław 2015” do uszu słuchacza docierają też dźwięki spektaklu i krótkie kwestie wypowiadane przez aktorów, co dodaje koncertowi dodatkowy wymiar teatralny.

Album będzie promowany koncertami, planowane są również specjalne pokazy spektaklu.

SKŁAD VARIETE

Grzegorz Kaźmierczak – wokal, elektronika
Marek Maciejewski – gitara barytonowa, gitary
Marcin Karnowski – perkusja
Bartek Gasiul – rhodes piano, inst. klawiszowe

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu