11-11-2015

Wrocław

Narodowe Forum Muzyki

Start
19:00

iNfo ...


Narodowe Forum Muzyki
Plac Wolności 1
Wrocław

ANNA MARIA JOPEK – 'POLANNA'

Ethno Jazz Festival oraz wROCK for Freedom zapraszają 11 listopada do przepięknej sali Narodowego Forum Muzyki na nadzwyczajny koncert z okazji Święta Niepodległości.

Wybitna wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek w projekcie POLANNA, zaprezentuje najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki w oryginalnych jazzowych aranżacjach.
W koncercie towarzyszyć jej będą znakomici polscy muzycy sceny jazzowej i folkowej -
Maria POMIANOWSKA, Stanisław SOYKA, Adam STRUG, Mateusz POSPIESZALSKI, Piotr NAZARUK, Marek NAPIÓRKOWSKI , Rafał KWIATKOWSKI, Krzysztof HERDZIN i Paweł DOBROWOLSKI.

POLANNA - to neologizm stworzony dla określenia muzyki Anny Marii Jopek czerpiącej bezpośrednio z polskiej muzyki tradycyjnej i klasycznej. AMJ śpiewa i improwizuje na kanwie twórczości Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, a nawet renesansowego Wacława z Szamotuł. To próba dotarcia do istoty słowiańskiej duszy w muzyce. AMJ zderza nostalgie modalnych pieśni swoich stron z zadziorną taneczną rytmiką polskiej muzyki tanecznej, a wszystko staje sie pretekstem do jazzowych improwizacji i odkrycia przestrzeni uniwersalnej, ponad czasem i granicami. AMJ chciałaby, aby mazurek, kujawiak i oberek były jak brazylijska bossa nova - kodem muzycznym, poznawanym na całym świecie, konwencją, w której chcą pisać i improwizować nie tylko w jej ojczystym kraju.
Polanna nie tylko zachwyca oryginalnością. Posiada walor kulturoznawczy, przywołując to co dla AMJ najpiękniejsze w tradycji muzycznej jej kraju.


Anna Maria Jopek - wokalistka, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Mieszka na warszawskim Żoliborzu i w lizbońskiej Alfamie. 3 maja 2015 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie.


11.11.15 godz.19.00 Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1
Ethno Jazz Festival & wROCK for Freedom prezentują:
ANNA MARIA JOPEK - "POLANNA"
Informacje o biletach wkrótce