12-07-2016

teatr barakah

ArtCafe Barakah w Krakowie zaprasza na swoje wydarzenia

ArtCafe Barakah w Krakowie zaprasza na:

ArtCafe Barakah
Chochla literacka /impreza literacka/ -> Chochla Literacka - Chochla Allstars Wieczór z Bukowskim

DATA: 15 VII 2016 [piątek] START: 21:00
WSTĘP: wolny

„Denis! Denis, prowadzisz to cholerne spotkanie… Przerwę w połowie, jeśli nie dostanę drugiej butelki wina!” – kto kiedykolwiek widział Bukowskiego czytającego swoje wiersze na żywo, ten przekonał się zapewne, że totalny chaos, który tam panował i niekonwencjonalne zachowanie autora sprawiają, że czytanie odbywa się w aurze bliższej koncertowi punkowemu niż wieczorkowi poetyckiemu. Wspólnie spróbujemy odtworzyć naturę i atmosferę tamtych wieczorów z Bukowskim i jego literaturą – czekają na Was Wasze ulubione utwory w nietypowych aranżacjach i wykonaniach.

Pisarstwo Bukowskiego prezentuje się jako bardzo prosta, niemalże reportażowa forma zapisu codzienności. Jego styl ociera się o lapidarność i rażące nieskomplikowanie. W tym jednak odnaleźć właśnie można jakość jego prozy. Bukowski niczym Van Gogh przedstawia rzeczywistość, którą pojmuje przez pryzmat swojej własnej charakterystycznej i osobliwej percepcji. Tworzy obraz ludzi, przedmiotów i wnętrz, w których wydarzyła się zwyczajność i przeciętność. Nigdy nie pozwala sobie na nietrzeźwość w przedstawianiu jego świata. Te zaciemnione bary, nieodmalowane ściany stają się scenerią dla zdarzeń w jakiś sposób dziwnie uświęconych. Bukowski i jego światy, jakich nikt nie chce znać, są jednak podskórnie znajome i przyciągające dla każdego. Łatwo stwierdzić, że był on autorem prawdziwie celebrującym życie. Skupiał się na przedstawieniach tego, co jest zupełnie niereprezentatywne i z pozoru nieciekawe. Odszukiwał jednak w surowej materii coś zmuszającego nas do szukania w niej czegoś skrzętnie ukrytego. Niemalże metafizycznego. Niczym poczciwy Van Gogh, tworząc obraz przedstawiający na przykład stare buty. Obuwie, które przecież codziennie wkłada pewna kobieta wykonująca pracę, jaka w oczach wszechświata mogłaby być najnudniejszą, ale pozwala utrzymać równowagę w uniwersum ludzkich spraw… Ale to już zupełnie inna historia. Można domniemać, że Bukowski pisząc o swoich licznych upadkach sporządza swój własny „Autoportret z obciętym uchem”…

Czekamy na Was! Przypominamy także o formule, która towarzyszy naszym spotkaniom – każdy może stanąć przed mikrofonem i poczęstować gości swoimi ulubionymi (w tym własnymi) utworami. Mowa tutaj zarówno o literaturze jak i muzyce, improwizacji i bogowie wiedzą, czym jeszcze!

Twórcy Chochli literackiej to przede wszystkim trójka młodych twórców, których w grupę literacką połączyła praca nad Nocami Waniliowych Myszy, autorskim projektem Teatru Barakah będącym cyklem spektaklów z elementami kabaretu i piosenki, które cieszą się dużą popularnością w krakowskim świecie rozrywki i kultury. Od ponad roku przygotowują dla ArtCafe Barakah spotkania z literaturą, na których panuje zasada open microphone – każdy może zaprezentować swój ulubiony fragment lub własną twórczość. Nie brakuje również muzyki a każda z imprez kończy się widowiskowym jam session.

PRZYGOTOWANIE:
Dawid Barański – ukończył zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, usiłuje skończyć dziennikarstwo; jak może to jeździ z plecakiem i bez celu; jak musi, to pisze, choć zdarza się, że pisze jak chce; z natury cynik i malkontent, ale ma znajomych; publikował w „Drugim Obiegu” i na portalu kulturatka.pl; udziela się w redakcji festiwalowej PKO OFF Camera i uzewnętrznia w niezależnym magazynie „Krata Kultury”;

Amadou Guindo – student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim; poza tym niepoprawny optymista i niespokojna dusza z kompleksem Piotrusia Pana; Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w „Magazynie” oraz „Dzienniku Polskim”; po wyczerpującej publicystycznej tułaczce odnalazł swój artystyczny zakątek w niezależnym magazynie kulturalnym „Krata Kultury”; w chwilach wolnych od marnowania czasu na kulturę prowadzi szkolenia z języka angielskiego; złoty człowiek – jak nie pije;

Grzegorz Like – kulturoznawca; z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania krzewiciel tradycji beatnikowskiej i rysownik; krakowski korespondent warszawskiego portalu Magazyn.pl, gdzie od przeszło dwóch lat zajmuje się konstruktywną krytyką literacką i relacjonowaniem krakowskich festiwali (m.in. Conrad Festiwalu i Festiwalu im. Czesława Miłosza); ma na swoim koncie wywiady z takimi ludźmi jak Mark Danner, Jan Jakub Kolski, Paul Auster, Raja Shehadeh i Marcin Meller; obecnie studiuje dziennikarstwo i grozi, że wyda swój zbiór gonzo-reportaży, które własnoręcznie zilustruje.

teatr barakah


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ArtCafe Barakah
Magdalena Iwińska Quartet /koncert w ramach Krakowskiej Nocy Jazzu/

DATA: 16 VII 2016 [sobota] START: 22:00
WSTĘP: wolny

Magdalena Iwińska Quartet tworzą niezwykle wrażliwi i młodzi muzycy. W swym repertuarze przedstawią ujmujące utwory polskich twórców, a także pełne nieprzemijającego uroku standardy jazzowe. Ich wykonaniom towarzyszy subtelny klimat, ukazujący jednocześnie sceniczną charyzmę młodych wykonawców.
Wszyscy członkowie zespołu mają na swoim koncie nagrody indywidualne na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.

„zajmująca, budująca klimat i świetnie prowadząca głos dziewczyna, którą szybko chciałbym usłyszeć nagrywającą standardy w studiu. (...) jej interpretacje były ujmujące. Do tego potrafi zainteresować publiczność swoimi opowieściami, ruchem na scenie i kontaktem z zespołem.” Adam Dobrzyński, Jazz Forum

SKŁAD ZESPOŁU: Magdalena Iwińska [wokal], Szymon Mika [gitara], Paweł Wszołek [kontrabas], Grzegorz Masłowski [perkusja]

Magdalena Iwińska – wokalistka, zwyciężczyni 41. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma zespołami m.in. International Big Band pod dyrekcją prof. B. Mergnera, niemieckim Big Bandem Wind Machine, Big Bandem PSM w Koninie oraz Konin Band Orchestra. Miała przyjemność występować na jednej scenie ze znakomitymi jazzowymi wokalistami m.in. Anną Gadt i Januszem Szromem. Absolwentka Instytutu Jazzu w Nysie w klasie dr hab. Ingi Lewandowskiej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie w klasie fortepianu.

Szymon Mika – gitarzysta, zwycięzca 1 Międzynawowego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Jarka Śmietany, zdobywca nagrody Grand Prix Indywidualność Jazzowa roku 2012 na festiwalu Jazz nad Odrą oraz Grand Prix na Grupa Azoty Jazz Contest 2013 z autorskim projektem Pałka/Mika Quartet oraz Nagrody Specjalnej dla Największego Talentu tego konkursu, I miejsca na konkursie Young Best Jazz, gdzie otrzymał także wyróżnienie dla najlepszego solisty, Nagrody Specjalnej na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2015 oraz na Krokus Jazz Festival 2014, II Nagrody na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (z zespołem Organ Spot). Student Akademii Muzycznej w Katowicach.

Paweł Wszołek - kompozytor, basista, kontrabasista młodego pokolenia, urodzony w 1991r. Ukończył klasyczną szkołę muzyczną, początkowo na skrzypcach, następnie na kontrabasie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie uczył się gry na kontrabasie u Macieja Adamczaka. Aktualnie zaangażowany w wiele projektów jazzowych, oraz rozrywkowych. Założył własny zespół Paweł Wszołek Quartet z którym nagrał płytę Choice. Zdobywca Grand Prix na Festiwalu Jazz Juniors z zespołem Darek Dobroszczyk Trio (2014), oraz laureat festiwalu Azoty Jazz Contest z zespołem Apprentice (2014). Jest to młody muzyk, który podczas koncertów ma do zaoferowania niebywałą dojrzałość, oraz muzykalność.

Grzegorz Masłowski – perkusista, zdobywca wielu nagród na konkursach polskich i międzynarodowych. Otrzymał wiele nagród zespołowych, m.in. Grand Prix na „Getxo Jazz Festival” (Hiszpania), Grand Prix na „Tarnów International Jazz Contest” (dwukrotnie), Grand Prix na „Jazz Juniors” oraz dwukrotnie nagrodę specjalną na „Bielskiej Zadymce Jazzowej”. Otrzymał również wiele nagród indywidualnych, m.in.: III miejsce w konkursie na indywidualność jazzową podczas festiwalu „Jazz nad Odrą” (2013), nagrody indywidualne na „Krokus Jazz Festival” (2010 i 2014) oraz Bielskiej Zadymce Jazzowej (2015). Ma na swoim koncie wiele płyt, m.in. album Inner Spaces feat. David Doruzka „Light Year”, który otrzymał czeską nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album jazzowy 2012 roku. Współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Organ Spot, Jarek Bothur Quartet, Inner Spaces (PL/CZ), Coherence Quartet, Mika/Pałka Quartet, Pernal/Szkil Quintet, oraz wieloma innymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Akademii Muzycznej w Krakowie.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ArtCafe Barakah
Rytmiczna Barakah /impreza muzyczna/

DATA: dwa razy w miesiącu [proszę sprawdzać nasz repertuar] START: 20:00
WSTĘP: wolny

Wznowiliśmy długą tradycję krakowskich jamów perkusyjnych! Zaproszeni i mile widziani są wszyscy krakowscy bębniarze, niezależnie od instrumentów i stylów gry.

Jeżeli czerpiesz przyjemność z grania na bębnie albo po prostu lubisz tego słuchać, będziesz mile widziany.

Jeżeli posiadasz djembe, dununbe, sangban, kenkeni, cajon, darbukę, riqq, daff, ghaval, kandżirę, tablę, pandeiro, surdo, caixę, repkę czy tamborim, a nawet kartale, sagaty czy grzechotkę – ten jam jest dla Ciebie.

Jeżeli posiadasz etniczny instrument nieperkusyjny: kalimbę, didgeridoo, korę, balafon, bansuri czy cały komplet gamelanowy, ten jam jest tym bardziej dla Ciebie.

Każde spotkanie zaczyna się krótkimi warsztatami. Potem zapraszamy na swobodny jam!

PRZYGOTOWANIE: Karol Wilkoszewski

teatr barakah


Źródło:materiały organizatora