14-07-2016

logoo

Kostrzyn

Kostrzyn nad Odrą

Start
10:00

Wstęp wolny


Kostrzyn nad Odrą
.
Kostrzyn

CETI i Oberschlesien zagrają na Przystanku Woodstock!

Poznaliśmy kolejne zespoły, które zagrają podczas tegorocznego Przystanku Woodstock! Do składu dołączyły dwie polskie grupy.

Kolejnymi ogłoszonymi zespołami, które wystąpią podczas 22. edycji Przystanku Woodstoock są: Oberschlesien oraz CETI. Obie grupy wystąpią na Drugiej Scenie.

Tegoroczny Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 14-15-16 lipca 2016 roku w Kostrzynie nad Odrą. Wystąpią m.in. Molotov, HEY, Luxtorpeda, Apocalyptica, The Dead Daisies, Bring Me the Horizon, Tarja Turunen czy Dragonforce.

Przystanek Woodstock

Oberschlesien


"Wyglądają jak wynik tajnego eksperymentu rozegranego gdzieś na dnie kopalni. Łączą mocne industrialne brzmienie z równie mocnymi tekstami śpiewanymi po śląsku. Gwara w ciężkiej, metalowej oprawie doprawiona elektronicznymi smaczkami to ich sposób na zerwanie ze stereotypami karykaturalnej Silesii. Jest w tym moc, jest też przedstawienie, bo jak mówią - od początku chcieli pieścić oko i ucho. Oberschlesien praktycznie śpią na scenie, o czym świadczą dziesiątki zagranych koncertów." / Sławek Rapior

Dziennikarze często piszą, że zespół Oberschlesien zmienia stereotyp Śląskości karykaturalnej i często trywialnej. Muzycy mówią: " odważnie pokazujemy wszystkim, że można pisać, śpiewać i myśleć po śląsku. Jesteśmy od wielu pokoleń związani ze Śląskiem, regionem pełnym pięknych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Naszą muzyką/twórczością przybliżamy przekazane nam wartości i olbrzymi szacunek do dziedzictwa kulturowego śląskiej ziemi.‘’
ostatnie, najważniejsze daty:
21.09.2015 zespół zagrał akustyczny koncert w Muzyczny Studio im. Agnieszki Osieckiej z transmisją life w radiowej Trójce. Gospodarzem programu był Wojciech Mann.
31.10.2015 w Bytomiu, w Operze Śląskiej, odbyły się dwa wyjątkowe koncerty: ADAM SZTABA i OBERSCHLESIEN SYMFONICZNIE, z orkiestrą Opery Śląskiej.
Koncerty zostały zarejestrowane i w 2016 zespół planuje wydanie pierwszego DVD.
19.01.2016 - koncert akustyczny life w Antyradiu
9.04.2016 - koncert z orkiestrą Opery Sląskiej pod batutą Adama Sztaby w Domu Muzyki i Tańca
Koncerty zespołu to niebanalne show z elementami teatru, kostiumami, pirotechniką sceniczną i porywającą muzyką. Jedyny i niepowtarzalny wokal Michała Stawińskiego i jego szczere teksty na długo zapadają w pamięci widza/słuchacza.Oberschlesien to muzyczni prekursorzy zacierania sztucznie powstałych antypatii do Ślązaków. Opowiadają o trudnej historii Śląska – n.p. w utworze „Powstaniec” poświęconym Powstańcom Sląskim, którzy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski. Zespół otrzymał za ten numer medal honorowy od Ministra Obrony Narodowej. Na drugiej płycie znalazł się równie patriotyczny ORP Orzeł.
Poruszają zwykle niebanalne tematy, często trudne – jak „Niechciane Dzieci”, „Krzyż”, 'Richter”, śpiewają metaforycznie o zniewoleniu współczesnego człowieka - „Robot”, naszych lękach „Strach”, miłościach „To nie sen”.

Uparcie i bezkompromisowo piszą teksty po śląsku i nie zamierzają tego zaprzestać.

Prof. Miodek powiedział kiedyś „Niech miłość do Śląska otwiera nas na świat!” i chłopcy z zespołu Oberschlesien są tego niezaprzeczalnym przykładem.

W 3 lata zagrali ponad 200 koncertów, w tym większość festiwali rockowych w kraju – Jarocin, Cieszanów, trasa z formacją Skindred, Rocket Festiwal – Torwar Warszawa, Arena w Poznaniu, Arena w Gdyni, Arena w Lublinie, Arena w Szczecinie, Londyn – The Dom Tuffnel Park, w tym roku Przystanek Woodstock, Jarocin. W każdym miejscu spotykają się z niezwykle sympatycznym i entuzjastycznym przyjęciem przez publiczność. Zapełniają sale koncertowe w klubach.

Oficjalny Fan Club nieustająco rejestruje nowych członków, z całej Europy. 30 maja 2015 odbył się I Ogólnopolski Zlot Fanów Oberschlesien w Poznaniu, 12 grudnia 2015 roku – II Ogólnopolski Zlot Fanów w CK Wiatrak w Zabrzu.

Szczerość przekazu i determinacja jak towarzyszy zespołowi pozwala napisać, że są bezkonkurencyjni.
Oberschlesien wspiera wiele akcji charytatywnych, odwiedza placówki oświatowe – szkoły, przedszkola. Cykliczne stały się spotkania z najmłodszymi fanami – dziećmi od 2,3 lat do …..organizowane pod hasłem Oberbajtel.

obersch
fot. Justyna Szadkowska

CETI


Za oficjalną datę powstania zespołu CETI uważa się 12 października 1989 roku. Grupa założona przez najbardziej znanego ex wokalistę zespołu Turbo, Grzegorza Kupczyka oraz Marię "Marihuanę" Wietrzykowską (pseudonim zastrzeżony prawnie) i początkowo stanowiła dla Grzegorza odskocznię od muzyki wykonywanej z Turbo i możliwość realizowania własnych pomysłów artystycznych wokalisty, jednakże po opuszczeniu macierzystego zespołu Grzegorz już całkowicie poświęcił się działalności solowej z towarzystwem zespołu CETI. Nazwę zespołu zaczerpnięto od programu poszukiwań cywilizacji pozaziemskich NASA z 1971 roku (Communication With Extraterestrial Inteligence).

Pierwsza płyta zespołu zatytułowana "Czarna róża" (1989) ukazała się na wszystkich nośnikach (LP, CD, MC reedycja w 2004r.), a gościnnie wystąpił na niej Czesław Niemen.Pod koniec 2008 roku zespół zaangażował się w projekt "Akordy Słów, czyli rock i metal symfonicznie". Pod tym szyldem 9 listopada 2008 roku w Kaliszu odbył się koncert CETI z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej oraz chóru PSM pod batutą Adama Klocka. Premiera zapisu tego koncertu odbyła się na specjalnym koncercie w amfiteatrze w Parku Sowińskiego w Warszawie 22 maja 2009 roku. Jest to jak dotychczas jedyny w Polsce na taką skalę przygotowany koncert zespołu hard & heavy z orkiestrą symfoniczną i chórem.

Dwa lata później CETI zaprezentowało swój projekt symfoniczny w rodzinnym mieście Grzegorza w niezwykłej okazji i w niezwykłym miejscu, prezentując się po raz kolejny jako jedyni i pierwsi z pośród artystów hardrockowych w 100 lecie istnienia TEATRU WIELKIEGO – OPERY POZNAŃSKIEJ. Ponadto prezentacja miała miejsce z towarzyszeniem młodych muzyków orkiestry i połączonych chórów Zespołu Szkół Muzycznych i. Fryderyka Chopina do której uczęszczał Grzegorz kupczyk oraz Marihuana i gość specjalny projektu Janusz Musielak.

W 2013 roku zespół wydał dość nietypową dla swojej twórczości płytę, a to dlatego, że zawiera ona covery, gdzie artyści pokazali swoją interpretację oraz spojrzenie na znane utwory zespołu Metallica.

Grupa CETI także od stycznia 2013 roku posiada swojego wydawcę oraz promotora w Zjednoczonym Królestwie promotorem CETI jest firma CAPTATIN TOM Ldt., której właścicielem jest Tom Simmonds prezes wydawnictwa FAT HIPPY RECORDS, które w październiku 2013 roku wydało wersję brytyjską najnowszego krążka CETI „Ghost Of The Universe Behind The Black Curtain". W tym samym roku ) podpisało również kontrakt wydawniczy z firmą LEGACY RECORD z Dusseldorfu na prezentację i promocję ich wydawnictw na terenie Niemiec i na zachodzie Europy.

Latem 2015 wokalista CETI był gościem specjalnym na festiwalu Przystanek Woodstock biorąc udział w muzycznym projekcie Ani Rusowicz „Flower Power”.

cetii

Źródło:materiały organizatora