03-08-2017

kreator

Niemcy

Wacken, Schleswig-Holstein

Start
15:00

221 Euro


Wacken, Schleswig-Holstein
..
Niemcy

Kreator zagra na Wacken Open Air !!!

Jednym z prawie setki zespołów, które w tym roku zagrają na największym niemieckim festiwalu Wacken Open Air będzie legendarny Kreator.

Trzy lata temu było tak:Kreator, pierwotnie działający pod nazwą Tyrant, został założony w 1982 przez wokalistę i gitarzystę Mille Petrozzę oraz perkusistę Jürgena „Ventora” Reila. Do pierwszego składu dołączył także basista Rob Fioretti. Wkrótce zmienili nazwę na Tormentor i nagrali dwa dema. Okazało się jednak, że na Węgrzech działa już zespół Tormentor, więc znów trzeba było zmienić szyld na Kreator i taka nazwa pozostała. W 1985 kapela podpisała kontrakt z Noise Records i w zaledwie dziesięć dni został nagrany debiutancki album Endless Pain. Utwór „Flag of Hate” stał się ich pierwszym hitem. Wiele zespołów black i deathmetalowych określa go jako swoją główną inspirację. Do składu dołączył także gitarzysta Michael Wulf, wcześniej członek Sodom. Nie zagrzał jednak długo miejsca w zespole, bo odszedł zaledwie po kilku dniach.

W nagraniu następnego albumu, Pleasure to Kill, uczestniczył już nowy gitarzysta, Jörg „Tritze” Trzebiatowski. Nowa płyta, zawierająca thrash metal i wyprodukowana przez Harrisa Johnsa, jest jednym z najcięższych i najszybszych albumów thrashmetalowych, pokazującym możliwości techniczne zespołu. Kreator wkrótce ruszył w pierwszą trasę (wcześniej zagrali jedynie 5 koncertów), a rok zamknął wydając minialbum Flag of Hate.

W 1987 zespół wydał album Terrible Certainty, dużo bardziej zróżnicowany od poprzedniego. Zawierał on kolejny hit, „Behind the Mirror”. Popularność zespołu rosła i znalazł on pieniądze, by wydać minialbum Out of the Dark ... Into the Light.


Christian „Speesy” Giesler, 2013
Rok 1988 zaowocował kontraktem z Epic Records. Debiutem Kreatora w tej wytwórni był wydany w 1989 i nagrany w Los Angeles album Extreme Aggression. Stał się on w metalowym światku wielkim hitem. Kontynuując formułę muzyczną z Terrible Certainty, zespół rozwinął skrzydła, a producent Randy Burns zadbał o należyte brzmienie całości. Zespół wydał pierwsze single i teledyski do utworu tytułowego oraz do „Betrayer”. Stały się one przebojami w programie Headbangers Ball. Zespół wybrał się w trasę po USA u boku Suicidal Tendencies, dzięki czemu zdobył wielką popularność poza Europą.

W 1989 reżyser Thomas Schadt zrealizował film dokumentalny o Kreatorze (skupiając się na socjologicznych aspektach heavy metalu w Zagłębiu Ruhry), zatytułowany Thrash Altenessen. Wkrótce zespół opuścił Tritze. W 1990 do zespołu dołączył nowy gitarzysta Frank „Blackfire” Gosdzik (wcześniej w Sodom) i w tym składzie grupa nagrała kolejny album Coma of Souls, który jednak nie był już tak chwalony jak poprzednie, ale z tego właśnie albumu pochodzi przebój grupy „People of the Lie”.

W latach 90. XX wieku Kreator zaczął eksperymentować z takimi gatunkami, jak death metal czy industrial metal. Wynikiem tych poszukiwań był album Renewal wydany w 1992. Fani zespołu oskarżyli go o sprzedanie się, a zespół, dobrze znany ze świetnej gry na żywo, zaczął dawać rozczarowujące występy.

Wyczerpująca trasa koncertowa zawiodła zespół do takich miejsc jak Ameryka Południowa, jednak członkowie kapeli były wykończeni zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zaraz po nagraniu albumu zespół opuścił basista Rob Fioretti, ponieważ chciał więcej czasu spędzić z rodziną. Zastąpił go Andreas Herz, który jednak nie uczestniczył w żadnym nagraniu zespołu. W 1994 zespół opuścił Reil, a Petrozza został jedynym oryginalnym członkiem kapeli. Reila zastąpił Joe Cangelosi, a Herza Christian Giesler. Co gorsza, oprócz problemów personalnych, zespołowi wygasł kontrakt z Epic Records. Już w nowej wytwórni GUN Records, został nagrany album Cause for Conflict, który okazał się najnowocześniejszym albumem zespołu. Widoczne były wpływy Pantery i Machine Head, a brzmienie było ostrzejsze niż na poprzednim longplayu.


Sami Yli-Sirniö, 2013
W 1996 kapelę opuścili Gosdzik i Cangelosi. Zastąpili ich Tommy Vetterli oraz, co zaskakujące, Jürgen Reil, który zdecydował się na powrót. Zespół kontynuował swe brzmieniowe eksperymenty nagrywając albumy Outcast i Endorama, oba z dużymi wpływami rocka gotyckiego i industrialu (w utworze „Endorama” gościnnie wystąpił wokalista zespołu Lacrimosa, Tilo Wolff). Wprowadzono loopy i sample, a Petrozza zaczął kombinować ze swoim śpiewem. Sprzedaż płyt szybowała w dół, a pod koniec lat dziewięćdziesiątych zespół dotknął komercyjnego dna. Mille Petrozza jednak nie przejmował się tym: „Dla nas sukces nie musi oznaczać rekordowej sprzedaży. Wszystkie albumy były dla nas sukcesem, ponieważ zrealizowaliśmy to, do czego dążyliśmy...”

W 2001, z nowym gitarzystą Samim Yli-Sirniö zespół nagrał album Violent Revolution, który był powrotem do thrash metalu (aczkolwiek zespół skorzystał z riffów kojarzonych ze szwedzkim, melodyjnym death metalem) i został gorąco przyjęty zarówno przez krytykę, jak i przez fanów. Trasa koncertowa okazała się olbrzymim sukcesem i pozwoliła kapeli dotrzeć do młodej generacji fanów metalu. W 2003 został wydany album koncertowy Live Kreation i DVD Live Kreation: Revisioned Glory, a w 2005 ukazał się nowy album studyjny Enemy of God, który był także utrzymany w klasycznym, thrashowym stylu. Zespół ruszył w trasę po Ameryce Północnej razem z Napalm Death, A Perfect Murder i The Undying.

W 2009, zespół wydał kolejny album zatytułowany Hordes of Chaos. W albumie można dostrzec melodyczne dopełnienia.

Na początku 2012 zespół poinformował na swojej stronie internetowej, że nowy album o nazwie Phantom Antichrist zostanie wydany nakładem wytwórni Nuclear Blast 1 czerwca w Europie i 5 czerwca w Ameryce. Piosenka tytułowa zostanie wydana jako singel 20 kwietnia.

Źródło: Wikipedia

wacken