03-08-2017

lacuna

Niemcy

Wacken, Schleswig-Holstein

Start
15:00

221 Euro


Wacken, Schleswig-Holstein
..
Niemcy

Lacuna Coil zagra na Wacken Open Air !!!

Jednym z prawie setki zespołów, które w tym roku zagrają na największym niemieckim festiwalu Wacken Open Air będzie Lacuna Coil.

W 1994 roku w Mediolanie we Andrea Ferro i Marco Coti Zelati założyli zespół Sleep of Right. Po jakimś czasie do zespołu dołączył gitarzysta Raffaele Zagaria oraz perkusista Michaelangelo. Po wydaniu dwóch albumów demo, Bleeding Souls i Noise of Bolgia, Claudio Leo dołączył do zespołu jako drugi gitarzysta, a Leonardo Forti zastąpił ówczesnego perkusistę Michaelangelo po jego odejściu. Po pewnym czasie Cristina Scabbia została zaangażowana w pracę w zespole. Na początku była ona proszona o lekki wokal w tle utworów, jednak niedługo po tym stała się oficjalnym członkiem Sleep of Right. Później grupa zmieniła nazwę na Ethereal i podpisała pierwszy kontrakt z wytwórnią Century Media pod koniec 1997 roku. Okazało się jednak że nazwa Ethereal była już zajęta przez grecką grupę muzyczną, więc zespół zmienił nazwę na Lacuna Coil, co w tłumaczeniu oznacza "pusta spirala".

Lacuna Coil wydali pierwszy minialbum Lacuna Coil nakładem Century Media w 1998 roku. Krótko potem z zespołu odeszli Raffael Zagaria, Claudio Leo, oraz Leonardo Forti. W zastępstwie dołączyli gitarzysta Cristiano Migliore i perkusista Cristiano Mozzati. Po tych zmianach i wydaniu minialbumu zespół wybrał się na pierwszą trasę koncertową jako support zespołu Moonspell. Po wydaniu pierwszego albumu długogrającego In a Reverie, do zespołu dołączył drugi gitarzysta, Marco Biazzi[4]. Po wydaniu albumu zespół udał się w Europejskie Tournée wraz z zespołem Skyclad. Allmusic oceniło album na 4 z 5 możliwych gwiazdek. Klasę albumu zauważył również magazyn Rolling Stone zapraszając Lacuna Coil na sponsorowane przyjęcie w Mediolanie. W 2000 roku ukazał się kolejny minialbum zespołu zatytułowany Halflife zawierający pięć utworów, w tym wersję demo utworu "Senzafine", zaśpiewanego w ojczystym języku członków zespołu, po włosku. Piosenka "Senzafine" znalazła się na albumie Unleashed Memories wydanym w 2001 roku[5]. Album początkowo zawierał 10 utworów, jednak na reedycji zostały dołączone utwory z Halflife.

Albumem przełomowym dla zespołu stał się wydany w 2002 roku album Comalies, który został bardzo gorąco przyjęty przez środowisko heavy metalowe[6]. Po tym sukcesie grupa zdecydowała się otworzyć podbój na amerykański rynek muzyczny, na którym dotąd była nieznana. Pierwszą okazją do zaprezentowania się przed amerykańską publicznością był udział w programie telewizyjnym Uranium. Rok później pierwszy singel z albumu Comalies – "Heaven's a Lie" przyciągnął uwagę radia i telewizji w północnej Ameryce. Na początku 2005 roku singel "Heaven’s a Lie" zdobył nagrodę Independent Music Awards za najlepszy utwór rock/metal[7]. Kolejny singel "Swamped" został użyty w grze komputerowej Vampire: The Masquerade – Bloodlines, a także pojawił się na ścieżce dźwiękowej filmu Resident Evil 2: Apokalipsa[8][9]. Teledyski do obu singli często pojawiały się w Headbangers Ball na MTV2.

W 2004 roku Comalies stała się najlepiej sprzedającą się płytą w historii Century Media. Grupa również uczestniczyła na światowej sławy wydarzeniu muzyki metalowej: Ozzfest[10]. Album Karmacode – został wydany w kwietniu 2006[11]. Pierwszy singel z tego albumu "Our Truth" znalazł się na soundtracku do filmu Underworld: Evolution, oraz został użyty w dwóch grach muzycznych Rock Band 2 i Guitar Hero World Tour[12]. Klip do tego utworu był często puszczany w MTV, a singel znalazł się na liście 40 najlepiej sprzedających się albumów w USA. Podczas Europejskiego tournée w 2005 roku, zespół grał 2 nowe utwory (tytuły robocze: "A2" i "Antonio") na niektórych koncertach. Piosenka "Our Truth" powstała na bazie "Antonio", a "A2" okazało się być tym samym utworem co "Fragile", który jest pierwszym utworem na Karmacode.

Album Karmacode zadebiutował na 28. miejscu na liście Billboardu i spotkało się z pozytywną opinią krytyków i prasy muzycznej[13]. Promując swój album, na początku 2006 roku Lacuna Coil wybrali się w trasę koncertową po Północnej Ameryce wraz z Robem Zombie. Pojawili się również na Ozzfeście na głównej scenie[14]. Kolejnym wielkim wydarzeniem w 2006 roku w którym uczestniczył zespół był Download Festival, gdzie głównymi gwiazdami były Metallica, Tool i Guns N’ Roses[15]. W grudniu tamtego roku Lacuna Coil wybrało się na kolejną trasę po Stanach Zjednoczonych koncertując razem z In Flames, The Sword i Seemless. W sumie do Karmacode ukazały się cztery single: "Our Truth", "Closer", "Within Me" oraz cover Depeche Mode "Enjoy the Silence". W marcu 2007 roku Lacuna Coil dołączyli do Stone Sour i Shadows Fall na trasę koncertową Jägermeister Music Tour[16]. W maju zespół wybrał się na amerykańskie tournée The Hottest Chicks in Metal Tour 2007 wraz z Within Temptation i The Gathering[17].

Pomimo masy zaplanowanych koncertów zespół brał również udział w kilku koncertach nie będących częścią oficjalnej trasy koncertowej. W kwietniu 2007 roku zespół zagrał w Raleigh (Karolina Północna, USA) aby zagrać z lokalnymi zespołami Wounded Soul, Blatant Disarray i Shadows Fall. Drugim wyjątkiem (też w kwietniu) był koncert w Albuquerque (Nowy Meksyk, USA), gdzie zespół grał ze Stolen Babies, Beneath the Sky i Shadows Fall. W październiku 2007 roku Lacuna Coil po raz pierwszy zagrali w Japonii, jako część Loudpark Festival w Saitamie. W listopadzie zespół wybrał się na australijską część trasy koncertowej organizowanej przez Megadeth, Gigantour gdzie grali obok gospodarza oraz DevilDriver, Static-X czy Bring Me the Horizon[18].

Pierwszy album DVD Lacuna Coil Visual Karma (Body, Mind and Soul) ukazał się w listopadzie 2008 roku[19]. Na płytach CD/DVD znajduje się retrospekcja wydarzeń promujących album Karmacode. Na albumie znalazł się zapis koncertu z niemieckiego Wacken Open Air oraz z japońskiego Loudpark Festival[20]. Pierwsze informacje o nowym albumie grupy pojawiły się w magazynie Rock Sound. W wywiadzie dla tego magazynu zostało już wyjawione przez wokalistów: Cristinę Scabbię i Andrea Ferro że producentem albumu zostanie Don Gilmore, z którym szlifowali oni również wymowę angielskich tekstów. Od początku było też wiadome że na albumie będzie można usłyszeć bliskowschodnie i arabskie akcenty.

W lutym i marcu 2009 roku, Lacuna Coil zagrali na australijskim festiwalu Soundwave Festival wu boku DevilDriver, In Flames, Lamb of God oraz Nine Inch Nails. Festiwal odbywał się w pięciu miastach. Podczas tamtych koncertów grupa po raz pierwszy grała nowy utwór "Spellbound", który potem ukazał się na nowym albumie i singlu. 13 grudnia 2008 roku ujawniony został tytuł albumu: Shallow Life. Album został wydany w Europie 20 kwietnia 2009, a w USA dzień później[21]. Album zadebiutował na liście Billboardu na 16. miejscu, co uczyniło z Shallow Life pierwszy album grupy który dostał się do pierwszej dwudziestki tego zestawienia[13]. Nagrania obok gothic metalu z którego głównie znamy zespół, zawierają również elementy rocka alternatywnego i hard rocka.

Źródło: Wikipedia

wacken