27-01-2015


Satanizm w Świdnicy! Protest przeciwko koncertowi zespołu Vader!

Ireneusz Pałac, były wiceprezydent Świdnicy, a obecnie radny miasta napisał list otwarty do władz, w którym protestuje przeciwko planowanemu w Świdnicy koncertowi zespołu Vader. Samorządowiec powołał się na jeden z tekstów zespołu - „...Smród spalonych ciał. Leżące zmasakrowane dziewice bez twarzy. Bóg jest Martwy! … - jako przejaw propagowania satanizmu!


" Szanowni Państwo,

Zwracam się do Państwa, jako do osób w najwyższym stopniu odpowiedzialnych za funkcjonowanie instytucji samorządowych w Świdnicy, z pytaniem, czy planowany w Świdnickim Ośrodku Kultury występ zespołu Vader mieści się w kreowanej przez władze miasta polityce kulturalnej.

Sadzę, że w sformułowaniu rzeczowego stanowiska mogą być Państwu pomocne tłumaczenia tekstów piosenek tego zespołu dostępne na portalu www.tekstowo.pl

Mam nadzieję, że po ich lekturze dojdziecie Państwo do oczywistych wniosków i podejmiecie jednoznaczne decyzje. Na wypadek, gdyby, ku mojemu rozczarowaniu, planowali Państwo zbyć mnie wyjaśnieniami typu wolność wypowiedzi twórców lub duże zainteresowanie publiczności, proszę darować sobie redakcję odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie.

Zamiast niej oczekiwałbym wytłumaczenia, czy dostrzegają Państwo jakąś sprzeczność w proponowaniu przez podległą Wam jednostkę miejską tego typu koncertów oraz Waszego osobistego udziału w Wigilii Wszystkich Świdniczan, Orszaku Trzech Króli, Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, Dniach Papieskich, uroczystościach religijnych i spotkaniach opłatkowych.

W mojej ocenie organizowanie przez Miasto imprez odwołujących się do satanizmu, promujących okrucieństwo i przemoc oraz obrażających uczucia religijne nie powinno mieć miejsca. Obecnie ster władzy jest w Państwa rękach. Dlatego od Państwa oczekuję właściwej reakcji."

Obecny wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski cała sprawę komentuje tak:
"Z informacji ŚOK wynika, że umowa z zespołem nie została jeszcze sfinalizowana. Jeśli zespół będzie chciał wynająć salę, to nie widzę przeciwwskazań. Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym Świdnica jest miastem otwartym – bez cenzury. Indywidualna wrażliwość nie może ograniczać palety prezentowanych poglądów, wypowiedzi artystycznych i innych przejawów społecznej aktywności, jeżeli nie naruszają obowiązującego porządku i bezpieczeństwa. Obecność na koncercie zespołu nie jest obowiązkowa i każdy ma możliwość swobodnego wyboru i partycypacji w wydarzeniach kulturalnych i innych."


Jakiś czas po tym Pan Ireneusz Pałac postanowił wyjaśnić dlaczego tak irytuje go koncert metalowy w Świdnicy i na swoim blogu napisał:

"Nie twierdzę, że każdy kontakt z mrocznym rockiem przemienia człowieka w zwyrodnialca. „Fajna zabawa” kończy się jednak, gdy na przykład czyjś syn rujnuje sobie życie, jako narkoman, a czyjaś córka gimnazjalistka na imprezie jest tak pijana, że nawet nie pamięta, kto ją zgwałcił.

Brutalne? Nierzeczywiste? Niestety, w realu w ten sposób weryfikuje się prawdziwość bezmyślnych opinii wygłaszanych przez dyskutantów, którzy są przekonani, że igranie ze złem, nie jest proszeniem się o kłopoty. Najlepiej przetestować sensowność takich poglądów w odniesieniu do bliskich sobie osób. Polecam tę metodę wydawcy lokalnego tygodnika, który jak twierdzi zdołał odkryć w twórczości Vadera istotne wartości i uznaje ich koncert za wydarzenie. Ponieważ nie życzę mu źle, zachęcam, żeby zanim swoim córkom, których szczęśliwe buzie prezentuje na facebooku zaaplikuje dużą dawkę owych „wartości”, prześledził statystyki samobójstw. Jeśli poszuka, znajdzie też doniesienia medialne o wyczynach otumanionych dewiantów, którym się wydawało, że uczestniczą w jakiejś natchnionej, tajemniczej misji Antychrysta."


Dla wytrwałych cały blog Pana radnego - http://ireneuszpalac.blogspot.com/2015/01/nudziarzom-i-hejterom.html

Bardzo ciekawi jesteśmy czy koncert w Świdnicy dojdzie do skutku. Mocno trzymamy kciuki za organizatorów - nie uginajcie się pod falą krytyki!