20-09-2015

What Should Not Be Unearthed

Nile - "What Should Not Be Unearthed" - Nie ma wody na pustyni

RECENZJA

Szumne zapowiedzi Karla Sandersa jakoby Nile, po wymuskanym"At The Gate of Sethu", na "What Should Not Be Unearthed" miało raz jeszcze zwrócić się w kierunku niekumatych śmiertelników, okazały się nie być jedynie uzupełniającym notki dystrybucyjne czczym gadaniem. Nile naprawdę wróciło na ziemię. A może raczej – runęło na nią z hukiem.

Gorzej, że resztki jego ducha uleciały bezpowrotnie, a ogołocenie muzyki z pompatycznej megalomanii paradoksalnie zaowocowało pozbawieniem jej choćby krzty pasji, szczerości i autentyzmu. Na "What Should Not Be Unearthed" Amerykanie jadą bowiem na patentach tak oczywistych, ogranych i nośnych, jakby chcieli mieć stuprocentową pewność, że malkontent kręcący nosem po poprzedniej płycie tym razem wszystko skuma.

Nowy album Nile obfituje zatem w zagrywki znane i lubiane. Marginalizując egipskie wstawki, niegdyś stanowiące sedno konceptów, a dzisiaj robiące jedynie za ozdobniki, Sanders i spółka dali gawiedzi do zrozumienia, że – zgodnie z jej oczekiwaniami - w ich muzyce liczy się już tylko napędzane przez George'a Kolliasa łojenie. A że to właśnie łojenie na "What Should Not Be Unearthed" szwankuje najbardziej, efekt piorunujący nie jest.

O ile bowiem w wolniejszych fragmentach Nile wciąż brzmi nieźle, zwłaszcza gdy do głosu dochodzą melodyjne zawijasy, tak jak np. w "In the Name of Amun" czy w otwartym nietuzinkowym riffem i zwieńczonym około-szwedzką solówką "Evil to Cast Out Evil", o tyle blastowa kanonada zwyczajnie usypia. I jest to nie tyle zasługa czterech rąk Kolliasa, co raczej gitarzystów, którzy ku uciesze fanów po raz enty mielą ukochaną przez nich sztandarową sztampę.

Ci bardziej kapryśni, którzy od Nile oczekiwali odświeżenia skostniałej formuły będą jednak rozczarowani. Wygląda bowiem na to, że Karl Sanders, w latach 90-tych death metalowy człowiek renesansu, zwyczajnie się wypalił i raczej nie zainicjuje kolejnej estetycznej rewolucji.


Przemysław Kantorski