18-12-2018

Josh Groban / Kraków / 18.12.2018

Josh Groban wystąpił w Krakowie

We wtorek 18 grudnia w krakowskiej Tauron Arenie odbył się wyczekiwany od kilkunastu lat koncert niezwykłego amerykańskiego wokalisty Josha Grobana, jedynego artysty, którego dwa albumy jednocześnie znalazły się w pierwszej dwudziestce listy bestsellerów Billboard.Josh Groban / Kraków / 18.12.2018
Foto: Jakub Janecki


Posiadający niezwykła barwę głosu wokalista, który działa na styku śpiewu klasycznego i rozrywkowego, przyjechał do Polski podczas trasy promującej jego nową płytę "Bridges". I to właśnie utworem z tej płyty ("Bigger than us") rozpoczął się jego koncert.

Josh przywitał się z publicznością. Wyraził zachwyt nad Polską i tradycyjną kuchnią, której miał okazję spróbować. Jego wypowiedzi były niczym nieskrępowane, jakby rozmawiał ze starymi znajomymi. Odniósł się do swoich lat szkolnych i nauczycieli, którzy pomogli mu przezwyciężyć nieśmiałość i wyjść do ludzi ze swoimi utworami. Zaśpiewał piosenkę "Granted", w trakcie której wyświetlany był na telebimie film nagrany w szkole artystycznej do której uczęszczał Josh.

Josh Groban / Kraków / 18.12.2018
Foto: Jakub Janecki


Ponieważ był to jego pierwszy koncert w Polsce wokalista zdecydował się zaśpiewać nie tylko utwory z najnowszej płyty, ale także swoje największe przeboje z poprzednich płyt m.in. You Are Loved (Don't Give Up), Oceano, Alla Luce Del Sole.

Opowiadał także o swoim wcześniejszym albumie z muzyką musicalową, zatytułowanym "Stages" i wątpliwościach związanych z jego nagrywaniem. Ponieważ płyta zrobiła dobre wrażenie, Josh został zaproszony do występów na Broadwayu, a później zagrał w serialu "The Good Cop". Z płyty Stages wykonał dwa utwory: "Pure imagination" i "Bring him home".

Josh Groban / Kraków / 18.12.2018
Foto: Jakub Janecki


W przerwach między utworami Groban w dowcipny sposób opowiadał różne historie ze swojego życia. Był zachwycony dekoracjami świątecznymi, tworzącymi magiczny nastrój w Krakowie. Z uwagi na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia zaśpiewał "The Christmas song".

Szczególne miejsce w sercu artysty z całej płyty "Bridges" zajmuje piosenka "River". Groban dość otwarcie mówił o swoich przemyśleniach oraz problemach współczesnego świata takich jak depresja. Zadedykował piosenkę osobom, które jak on doświadczyły tej choroby. Życzył im, aby miały odwagę wykonywać małe kroczki pozwalające znaleźć drogę powrotną do normalnego życia.

Josh Groban / Kraków / 18.12.2018
Foto: Jakub Janecki


Jeszcze jednym ukłonem w stronę polskiej publiczności było zagranie utworu "Feburary Song", który nie pojawił się na żadnym innym koncercie podczas całej trasy.

Po tym utworze wokalista dokładnie przedstawił muzyków występujących z nim na scenie, podkreślając wspaniałą współpracę między nimi. Na koniec zabrzmiał utwór "You Raise Me Up", który stał się przepustką do światowej kariery wokalisty. Widzowie wstali z miejsc i trzymając w rękach podświetlane kartki z napisem "We miss You already"(Już za Tobą tęsknimy"), wywołali u artysty wzruszenie.

Josh Groban / Kraków / 18.12.2018
Foto: Jakub Janecki


Nie obyło się oczywiście bez bisów. Zabrzmiały utwory "To Where You Are" oraz "Bridges Over Troubled Water", podczas którego Josh grał na fortepianie.

Artysta zszedł ze sceny w asyście dużych braw. Niewątpliwe warto było udać się na koncert tak wyjątkowego wokalisty, który w każdym utworze pokazał swoją klasę, a przede wszystkim skromność. Jego muzyka i charyzma zjednoczyły wszystkich obecnych na Tauron Arenie. Miejmy nadzieję, że artysta dotrzyma słowa i na jego następny koncert nie będziemy musieli długo czekać.

A.S