NEWS

Free Blues Band: Blues ze szlachetnym brzmieniem Hammonda na Rawa Blues Festival!

Są muzycznymi rówieśnikami festiwalu Rawa Blues. Współpracowali z Tadeuszem Nalepą i to właśnie z nimi ex-lider Breakoutu zagrał ostatni koncert w życiu. Supportowali z powodzeniem żywą legendę rocka – Deep Purple. Od lat prowadzą własny klub bluesowy w Szczecinie. Po długiej przerwie znów zagrają w katowickim „Spodku”. Weterani z Free Blues Band to kolejny wykonawca w składzie tegorocznej edycji Rawa Blues Festival.

Formacja założona jeszcze w PRL-u przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków łaczy w sobie elementy rythm’n’bluesa, soul, funky i jazzu. Na swym koncie ma laury z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983 roku: Złota dziesiątka – Jarocin i OMPP, Rawa Blues, Blues Top 85, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jesień z Bluese, Baltic Blues. Camping Muzyczny w Brodnicy, Blues nad Pilawa, Blues nad Bobrem…

Ciekawostką jest fakt, że Free Blues Band korzysta na scenie z oryginalnych organów Hammonda na których gra – jako jedyna w Polsce – przedstawicielka płci pięknej Agnieszka Malcherek.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się „in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem.

Podczas 40 edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy.  Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.

W tym roku na Rawie Blues zagrają: Macy Gray, Eric Gales, Mike Zito, Irek Dudek Big Band, Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa oraz Magda Piskorczyk. Bilety na Festiwal – do końca czerwca w promocyjnej cenie – są dostępne w sieci Ticketmaster. Ostatnie karty tegorocznego festiwalu odkryjemy wkrótce!