NEWS

Iggy Pop w coverze Leonarda Cohena

Iggy Pop nagrywa cover Leonarda Cohena – nową wersję „You Want It Darker”. Singiel pochodzi z „Here It Is: A Tribute to Leonard Cohen”, niezwykłego albumu wyprodukowanego przez Larry’ego Kleina, który zgromadził najlepszych wokalistów interpretujących utwory Cohena.

– Na całym świecie nie ma nikogo takiego jak Leonard – powiedział Iggy Pop.

Wcześniej wydane single to „Coming Back To You” Jamesa Taylora, „Famous Blue Raincoat” Nathaniela Rateliffa, „Steer Your Way” Norah Jones i „Suzanne” Gregory’ego Portera.

„Here It Is” zawiera również wykonania Petera Gabriela, Sarah McLachlan, Luciany Souzy, Mavis Staples i Davida Graya. Wokalistom towarzyszy wyjątkowy zespół, w skład którego wchodzą: saksofonista Immanuel Wilkins, gitarzysta Bill Frisell, pianista Kevin Hays, basista Scott Colley, perkusista Nate Smith oraz Greg Leisz na gitarze i Larry Goldings na organach.

– Leonard Cohen był moim przyjacielem od 1982 roku, a w ciągu ostatnich 15 lat swojego życia stał się mi jeszcze bliższ – mówi Klein. – Był prawdopodobnie najmądrzejszym i najzabawniejszym człowiekiem, jakiego znałem i kimś, kogo bardzo ceniłem pod każdym względem. Po jego śmierci często łapałem się na tym, że coverowałem jego piosenki z innymi artystami, z którymi pracowałem. Jednym z powodów był oczywiście fakt, że te utwory są wyjątkowo dobre, ale drugim była możliwość zatrzymania jego ducha na dłużej wokół mnie.

Dlatego właśnie Larry Klein postanowił zebrać utwory Cohena, łącząc wokalistów różnych gatunków z wyjątkowym zespołem muzyków jazzowych – lub, jak to ujął, „grupą najbardziej przewidujących i patrzących w przyszłość muzyków w świecie jazzu”.

12 utworów na albumie to szereg kompozycji Cohena, począwszy od utworów zaczerpniętych z jego ukochanego debiutu „Songs of Leonard Cohen” z 1967 roku, aż po fragmenty z jego ostatniego albumu, „You Want It Darker”, wydanego zaledwie kilka dni przed śmiercią artysty w 2016 roku. Płyta zawiera najpiękniejsze klasyki Cohena, jak i te mniej znane utwory, ale wszystkie ożywione dzięki przemyślanym i nieoczywistym aranżacjom. Powstała kolekcja ostatecznie przypomina koncept, który przyświecał Kleinowi przy produkcji albumu Herbie Hancocka z 2007 roku „River: The Joni Letters”. Album ten zdobył nagrodę Grammy w kategorii Album roku, a jednym z wyróżnionych na nim wokalistów był właśnie Leonard Cohen.

– To było niezwykłe doświadczenie, móc zmienić kontekst tych utworów i rzucić na nie nowe światło – kontynuuje Klein. – Mam nadzieję, że ten muzyczny język, który wspólnie opracowaliśmy, kontekst, w którym umieściliśmy te nagrania, sprawi, że utwory te znajdą drogę do ludzkich serc na nowo.

Here It Is: A Tribute to Leonard Cohen – tracklista:

1. Steer Your Way – Norah Jones
2. Here It Is – Peter Gabriel
3. Suzanne – Gregory Porter
4. Hallelujah – Sarah McLachlan
5. Avalanche – Immanuel Wilkins
6. Hey, That’s No Way to Say Goodbye – Luciana Souza
7. Coming Back to You – James Taylor
8. You Want It Darker – Iggy Pop
9. If It Be Your Will – Mavis Staples
10. Seems So Long Ago, Nancy – David Gray
11. Famous Blue Raincoat – Nathaniel Rateliff
12. Bird on The Wire – Bill Frisell