NEWS

Jimmy Page opublikował specjalny utwór z okazji 50. rocznicy wydania „Houses Of The Holy” Led Zeppelin

50 lat temu ukazał się album „Houses Of The HolyLed Zeppelin. Płyta była kolejnym krokiem w rozwoju grupy i przyniosła takie utwory, jak „No Quarter” i „The Rain Song”.

Przy okazji rocznicy Jimmy Page opublikował alternatywną wersję tej drugiej piosenki zatytułowaną „The Seasons” i wyjawił, jaki był oryginalny pomysł na płytę:

„Mój oryginalny pomysł na utwory otwierające  Houses of the Holy polegał na tym, że krótka uwertura byłaby porywającym instrumentalnym wstępem z warstwowymi gitarami elektrycznymi, które przechodziłyby w„ The Seasons ”, później zatytułowany „The Rain Song”” — wyjaśnił Page. w opisie YouTube „Pory roku”. „Znowu pojawiłby się kontrastujący ruch instrumentalny gitary akustycznej z Mellotronem, który mógłby prowadzić do pierwszego wokalu albumu i pierwszej zwrotki piosenki”.

Według Page’a, „Pory roku” służyły mu jako „notatka”, kiedy początkowo opracowywał pomysły na ich „etapie embrionalnym”. Ostatecznie jednak ta uwertura, która również nosiła roboczy tytuł „The Plumpton and Worcester Races”, przekształciła się w „The Song Remains the Same”, utwór, który miał zapoczątkować „Houses of the Holy” z 1973 roku, a po którym nastąpił „The Rain Song   . ”.

„Początkowo miał to być utwór instrumentalny – uwertura, która doprowadziła do utworu„ The Rain Song ”” — powiedział Page w rozmowie z  Guitar World  w 1993 roku. „Ale myślę, że Robert [Plant] miał inne pomysły. Wiesz,„ To jest całkiem niezłe, Lepiej zdobądź trochę tekstu – szybko!”

W 2014 roku luksusowa, zremasterowana edycja Houses  of the Holy  zawierała  inną wersję „The Rain Song”, „bez fortepianu”, ale nadal z wokalem Planta. „The Seasons” jest jednak całkowicie instrumentalny.