NEWS

Kolejna pełnia z Peterem Gabrielem w akompaniamencie „i/o”

Czwartkowa pełnia Księżyca pokryła się z premierą kolejnej piosenki Petera Gabriela. Najnowsza propozycja z nadchodzącego albumu to tytułowy utwór „i/o”.

Napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela „i/o” został nagrany w Real World Studios w Wiltshire oraz The Beehive w Londynie. W piosence możemy usłyszeć chór gospel Soweto, który nagrał swoje partie w High Seas Studios w RPA.
Artysta wyjaśnia zamysł utworu: – Piosenka tego miesiąca to „i/o”, czyli „input/output”. Widzimy te słowa na odwrocie wielu urządzeń. Wywołały u mnie skojarzenia z tym, co wkładamy i wyciągamy z samych siebie – zarówno w fizyczny, jak i nienamacalny sposób. Tak zrodził się pomysł na „i/o” oraz próba podjęcia rozmowy o powiązaniach między wszystkim, co nas otacza. Prawdopodobnie nie nabywam z wiekiem mądrości, jednak zdołałem nauczyć się kilku rzeczy i sensownym jest, że nie jesteśmy samotnymi wyspami. Lubimy tak myśleć, ale jest zupełnie odwrotnie. Nieuniknione, że możemy w ten sposób czegoś się nauczyć – postrzegając samych siebie jako połączone jednostki. Wciąż z własnymi problemami, jesteśmy częścią całości. Tytuł tego projektu istniał już od dawna. Zawsze wiedziałem, że napiszę piosenkę „i/o”.

Chór Soweto znany jest z utworu „Down to Earth” nagranego na potrzeby „Wall-E”. Artyści mają na koncie także wspólne występy w RPA w ramach kilku ważnych eventów. Gabriel zauważa: – Na samym początku nie myślałem o Soweto, jednak każda nasza współpraca była fantastyczna. Ilekroć śpiewają w tym utworze albo w piosence, którą stworzyłem do „Wall-E”, da się wyczuć ich radosną energię, która trafia prosto w serce.
Premierze każdego nowego singla towarzyszy wyjątkowe dzieło sztuki. Okładkę „i/o” stworzył Olafur Eliasson. Artyści poznali się przy okazji projektu „Little Sun Project”.
– Olafur Eliasson jest niezwykłym artystą, a moim zdaniem – pod wieloma względami także i królem światła. Wiele z jego prac dotyczy światła oraz natury. Naprawdę czułem, że byłby doskonały do tej piosenki i byłem zachwycony, kiedy się zgodził. Oto „Colour experiment no. 114” z 2022 roku. Myślę, że Olafur ma w sobie coś z artysty, naukowca oraz czarodzieja. Zawsze ma jakąś misję oraz coś do powiedzenia na temat świata, natury, światła i naszego doświadczenia z nim. Dzięki temu skłania nas do refleksji nad tym, w jaki sposób wchodzimy w interakcję z naszym otoczeniem.
Podobnie jak poprzednie wydawnictwa, piosenka dostępna będzie w kilku wersjach: miksowali ją Mark „Spike” Stent (wydany w tym tygodniu „Bright-Side Mix”), a także Tchad Blake („Dark-Side Mix”) i Hans-Martin Buff („Atmos In-Side Mix”.)
Peter Gabriel nie tylko wydaje nową płytę. Tournée „i/o The Tour” rozpocznie się koncertem w Krakowie, 18 maja w TAURON Arenie. Bilety są już w sprzedaży.