NEWS

Pat Metheny “DREAM BOX” już 16 czerwca!

Legendarny amerykański gitarzysta jazzowy, kompozytor i improwizator Pat Metheny zapowiedział swoją najnowszą płytę „Dream Box”, która zostanie wydana 16 czerwca nakładem BMG Modern Recordings. Album jest już dostępny w przedsprzedaży na płycie CD, winylu i w formacie cyfrowym. Do tej pory poznaliśmy dwa utwory zapowiadające płytę: “From the Mountains” oraz “Ole & Gard“. Całą płytę można zamówić TUTAJ.

W międzyczasie, Metheny ma zaplanowane koncerty w USA i Europie z projektem Side-Eye Trio, w skład którego wchodzą pianista Chris Fishman i perkusista Joe Dyson.  Trasa Side-Eye rozpocznie się w czerwcu w Stanach Zjednoczonych, a w lipcu przenosie się do Europy. Z kolei we wrześniu Metheny rozpocznie jesienną trasę promującą album „Dream Box”.

Mimo katalogu 50 albumów, które zdobyły 20 nagród Grammy w dwunastu różnych kategoriach, „złożona i niezmiennie ciekawa wrażliwość muzyczna” Metheny’ego (The Guardian) wciąż prowadzi go w nowe kierunki.

Pat, tak mówi o albumie:

“Dream Box “ to dla mnie niecodzienny album – zbiór solowych utworów nagranych w ciągu kilku lat, które odkryłem słuchając ich w trakcie trasy koncertowej. Podczas intensywnego okresu koncertowania, który stanowił większość mojego czasu w 2022 roku, natknąłem się na zapomniany folder na swoim dysku. Często nagrywam szybkie wersje rzeczy; nową melodię, nową (lub starą) gitarę, standardowy utwór lub po prostu chcę czegoś spróbować. Mam miejsce na swoim laptopie, gdzie trzymam te nagrania. I szczerze mówiąc, często już nigdy do nich nie wracam.

Kiedy jestem w trasie, zazwyczaj jest to jedyny moment, gdy mogę słuchać swoich własnych rzeczy. Wówczas wydaje się, że w ciągu dnia jest więcej wolnych godzin, chociażby w busie lub w jakimś odległym pokoju hotelowym. Od czasu do czasu te chwile dają szansę na poszperanie w plikach, by sprawdzić, czy nie kryje się tam coś ciekawego.

Miniony rok był dla mnie szczególnie pracowity pod względem koncertowym, miałem około 160 występów na całym świecie. W trakcie tych wszystkich podróży, wielokrotnie wracałem do tego odkrytego folderu, prawdziwie zaskoczony tym, co tam znajdowałem.

Podczas tych odsłuchań stopniowo przejrzałem wszystko, aby wybrać te nagrania, które stanowią spójną całość. Zdałem sobie sprawę, że niezamierzenie dotarłem do celu, którego nie planowałem, i jestem podekscytowany, że mogę podzielić się tym, co tam się ukrywało.”

Te dziewięć utworów było moimi ulubionymi i stanowiły dla mnie coś wyjątkowego. Nigdy nie grałem żadnego z nich więcej niż raz. Są to naprawdę rzadkie momenty, kiedy prawie nie pamiętam nagrywania większości z nich. One po prostu tak jakby się pojawiły.

Każdy utwór, z wyjątkiem jednego, odzwierciedla metodę nagrywania, którą zapoczątkowałem w utworze „Unity Village” na płycie „Bright Size Life”; początkowa część harmoniczna jest nagrywana z akordami, a następnie dodawana jest druga ścieżka z materiałem melodycznym i improwizacyjnym.

Skupiam się tutaj na gitarze elektrycznej, a bardziej konkretnie – na cichej gitarze elektrycznej. Jest to obszar moich szczególnych zainteresowań. Zawsze starałem się uzyskać na gitarze elektrycznej dźwięk, który pozwoliłby mi zbliżyć się do dynamicznej frazy, podobnej do tej, która naturalnie występuje na akustycznym instrumencie. W rzeczywistości, używanie instrumentu elektrycznego w ten sposób jest o wiele trudniejsze niż to, co dzieje się naturalnie z instrumentem akustycznym.

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden, pośredni etap między grą muzyka a słuchaczem.

Ballady…Wydaje mi się, że piszę jedną dziennie – w sumie, więcej, niż jestem w stanie sobie przypomnieć. To Charlie Haden zachęcił mnie, aby nie tylko spisywać nuty, ale dokumentować każdą rzecz, którą piszę poprzez rejestrownaie nawet prostego utworu. Więc raz jeszcze, dzięki Charlie.

Jeśli chodzi o tytuł albumu to został zaczerpnięty ze słownictwa muzyków, którzy nazywają gitarę elektryczną o pustym korpusie “box”. Na nagraniu znajdują się instrumenty tego typu, w tym prototyp nowej gitary, nad którą pracuję z firmą Ibanez. Chcę, aby gitara ta nawiązywała stylu Charliego Christiana z okresu przedewojennego, co odzwierciedlają wykorzystane w niej przetworniki. Jednak to marzenia (Dreams) w ich najszerszym znaczeniu tworzą klimat tego zestawu. Dla mnie muzyka istnieje w nieuchwytnym stanie, często wtedy, gdy zostaje odkryta poza jakimkolwiek szczególnym zamiarem.

Mam nadzieję, że ludzie znajdą w tej muzyce swoje własne marzenia.

Pat Metheny: Dream Box
Label: BMG Modern Recordings
Premiera: 16 czerwca 2023

Lista utworów:
1. The Waves Are Not the Ocean
2. From the Mountains
3. Ole & Gard
4. Trust Your Angels
5. Never Was Love
6. I Fall in Love Too Easily
7. P.C. of Belgium
8. Morning of the Carnival
9. Clouds Can’t Change the Sky

autor zdjęcia – Jimmy Katz