NEWS

Cinemon powraca z wybuchowym albumem Supercharged!

Cinemon powraca z wybuchowym albumem Supercharged!
Cinemon naładuje Was gitarową energią i ponownie rozpali polską scenę rockową za sprawą swojego najnowszego, wyczekiwanego albumu Supercharged, który właśnie ujrzał światło dzienne.

Krakowskie trio specjalizujące się w mieszance rocka, grunge’u i współczesnych wpływów. Grają surowo i szczerze, jednak wciąż oscylując wokół piosenki. Tym samym tworzą swoisty blend klasyki lat 70., sceny Seattle lat 90. i dzisiejszej alternatywy. Zespół zasilają: Michał Wójcik (wokal, gitara), Kuba Pałka (perkusja, wokal) oraz Tomek Bysiewicz (bas). Istnieją od 2006 roku, a na swoim koncie mają już osiem płyt.

Rockowe korzenie, czerpiące inspiracje od absolutnych legend gitarowych scen, takich jak Led Zeppelin, Jimi Hendrix i Neil Young czy pionierów grunge’u w postaci Pearl Jam i Alice in Chains w połączeniu ze współczesną alternatywą? Płynne przechodzenie od klasycznego rocka przez bluesa po free-jazz? Cinemon tworzą unikalną dźwiękową tożsamość, która absolutnie wymyka się z ciasnych gatunkowych szufladek.

Na swoim najnowszym albumie Supercharged, zespół wkracza jednak na zupełnie nowe terytoria, dodając takie elementy jak sekcja dęta, skrzypce i wiolonczela, chóry w stylu gospel czy hipnotyzujące syntezatory. Przy tym wszystkim zachowują i nie podważają swojego muzycznego DNA.
Posłuchaj singla The Last Trip!

W warstwie tekstowej Supercharged eksploruje aspekty współczesnego społeczeństwa, badając takie tematy jak nadmierne tempo życia, konsumpcjonizm, niekontrolowane rozprzestrzenianie się dzikiego kapitalizmu, przeciążenie informacyjne, chaos i kruchość ludzkiej egzystencji, co mogliśmy odkrywać w podróży przez dotychczasowe single zapowiadające wydawnictwo: tytułowy Supercharged, Flood, The Last Trip, Bleeding-Heart Blues czy Twisted Hide and Seek.

Za sprawą introspektywnych tekstów i stojących za nimi przejmujących historii, najnowsze dzieło Cinemon zagłębia się w konsekwencje nieustannie przyspieszającego świata, w którym pogoń za postępem wiąże się z ogromnymi kosztami cywilizacyjnymi i osobistymi. Supercharged to zderzenie dwóch skrajnych wizji świata: w jednej z nich przeważają niekontrolowany bieg do przodu, presja sukcesu i ciągłego rozwoju, gromadzenie rzeczy i konsumpcjonizm; w drugiej — skutki tego dzikiego biegu: przemęczenie, depresja, zagubienie, a w większej skali — konflikty polityczne, walka o wpływy i pieniądze. Całość wieńczy utwór o bolesnym odpuszczaniu przywiązania i próbie znalezienia pokoju w nowym i nieznanym.

Powyższe rozważania obrazuje wyjątkowa okładka albumu, zaprojektowana przez Dominika Ostrowskiego — doskonałego gitarzystę, wieloletniego przyjaciela zespołu, ale przede wszystkim utalentowanego grafika, któremu udało się przełożyć chaotyczne wizje muzyków na konkretny, namacalny projekt. Grafika przedstawia czaszkę wyłaniającą się z komiksowych elementów odpowiadających konkretnym utworom z płyty. Ich nieoczywiste połączenie symbolizuje dystopijny cel podróży, który pozostaje poza naszą percepcją. W nawiązaniu do artystycznej wizji albumu, jego wersja CD została wydana w niecodziennym formacie, ozdobionym srebrnymi i przezroczystymi elementami, czyniąc z wersji fizycznej Supercharged ekskluzywny, kolekcjonerski artefakt.

Premierze albumu towarzyszy jednocześnie kampania crowdfundingowa, której celem jest wydanie Supercharged również w wersji winylowej, co potwierdza wierność zespołu do analogowych rozwiązań i idei DIY. W zamian za pomoc artyści oferują swojej społeczności szereg unikatowych nagród, a sama inicjatywa pozwala fanom Cinemon aktywnie przyczynić się do realizacji wyjątkowego wydania winylowego.