KONCERTYNEWSPOLECANE NEWS

Buddy Guy zagra w Pradze!

Buddy Guy zagra w Pradze! (CZ)

Zdobywca ośmiu nagród Grammy, król bluesa – Buddy Guy wystąpi na pożegnalnej trasie koncertowej już 16 lipca w Pradze (CZ).

Buddy Guy, 86-letni legendarny gitarzysta bluesowy, wokalista i jeden z najbardziej wpływowych muzyków w historii, wystąpi w ramach trasy Damn Right Farewell 16 lipca w Praskim Centrum Kongresowym. Na koncercie zagra najsłynniejsze utwory z całej swojej bogatej kariery, a także z nowej płyty The Blues Don’t Lie, która ukazała się we wrześniu 2022 roku. Przed Buddy Guyem, który wciąż jest w świetnej formie wystąpi jego wieloletni współpracownik, kompozytor i producent Tom Hambridge.

Bilety już od 2 490 Kč (około 470PLN) dostępne w sieci Ticketportal. Koncert organizowany jest w ramach Bluesfest przez agencję Liver Music.

Buddy Guy zdobył osiem nagród Grammy, w tym nagrodę Grammy za całokształt twórczości w 2015 r., trzydzieści osiem nagród Blues Music Awards (więcej niż ktokolwiek inny), nagrodę Billboard Century Award oraz nagrodę Kennedy Center Honor za całokształt twórczości w kulturze amerykańskiej. Magazyn Rolling Stone umieścił go na 23. miejscu wśród 100 największych gitarzystów wszechczasów. Od 2005 roku jest członkiem Rock’n’Roll Hall of Fame. Jako pionier tak zwanego chicagowskiego bluesa. Jego gra na gitarze wywarła znaczący wpływ na Jimiego Hendrixa, Erica Claptona, Keitha Richardsa, Jimmy’ego Page’a, Jeffa Becka i Steviego Raya Vaughana. „Był dla mnie tym, czym Elvis Presley był dla innych ludzi” — oświadczył Eric Clapton, wprowadzając go do Rock’n’Roll Hall of Fame. „Ustawił mój kurs, był moim pilotem”.

Album The Blues Don’t Lie ukazał się 30 września 2022 jako kontynuacja odnoszącego sukcesy The Blues Is Alive And Well, za który Buddy Guy zdobył swoją ostatnią nagrodę Grammy. Podobnie jak poprzednie nagrania, nowy album od razu trafił na szczyty bluesowych list przebojów, a także był nominowany do nagrody Grammy. Buddy Guy współpracował przy nim z nagrodzonym Grammy producentem, autorem i długoletnim współpracownikiem Tomem Hambridge, który również będzie mu towarzyszył w trasie.