FESTIWALGALERIANEWSRELACJE

Rawa Blues Festival – [zdjęcia] cz.1

Za nami 41. edycja Rawa Blues Festival. Katowicki Spodek wypełnił się miłośnikami gatunku. Na kultowym wydarzeniu wystąpiło aż 17 zespołów.

Tradycyjnie przed koncertem finałowym odbył się konkurs na scenie bocznej, którego laureaci zyskują prawo wystąpienia na scenie głównej. W tym roku przed jury zaprezentowały się formacje: Comin’ To Town, Curly Cale, Duch Delta, Her Memories, Onus Blues, RoseMerry oraz Stonage Full Of Sun. Po długich rozmowach po raz pierwszy zwyciężyły aż dwa zespoły! Na głównej scenie wystąpiły zespoły RoseMerry oraz Onus Blues.

RoseMerry

RoseMerry to zespół o którym od czasu wydania debiutanckiej płyty w ubiegłym roku robi się coraz głośniej. Kolbuszowska formacja coraz śmielej prze naprzód zyskując wielu nowych fanów. Rawa Blues to kolejny festiwal, na którym Kasia Krawczyk z zespołem zwyciężają konkurs. RoseMerry z pewnością jednak nie powiedzieli ostatniego słowa i z pewnością mają szanse jeszcze szerzej zawojować rodzimą scenę! Potwierdza to chociażby entuzjazm publiczności po ich występie na głównej scenie.

Onus Blues

Drugim zwycięzcą przeglądu została formacja Onus Blues. Radliński zespół powstał dopiero w zeszłym roku a osiągnięcie takiego wyróżnienia w niezwykle krótkim czasie wzbudza ogromne uznanie. Na głównej scenie band Jacka Szuły udowodnił, że nieprzypadkowo zasłużył na występ w hali Spodka. Ten dzień na pewno zapisze się jeden z ważniejszych kroków zespołu, który pracuje nad wydaniem swojego materiału.

Blueset

Po laureatach konkursu przyszła kolej na zapowiadane wcześniej zespołu. Serię koncertów otworzył Blueset w 13-osobowym składzie! Zespół zaprezentował utwory z mającej tego dnia premierę płyty Pusta Droga. Nowe utwory zostały przyjęte z ogromnymi owacjami!

Robert Kordylewski

Po najliczniejszym zespole przyszedł czas na zmianę o 180*. Na scenie w Spodku pojawił się jedyny solista tegorocznej Rawy. Robert Krodylewski udowodnił, że blues w swojej najsurowszej formie wciąż ma się bardzo dobrze. 

Teksasy & Wojtek Cugowski

Na zakończenie pierwszej część koncertów wystąpił zespół Teksasy & Wojtek Cugowski. Lubelska formacja powstała jeszcze w latach ’90 od kilku lat na związała się z Wojtkiem Cugowskim, który świetnie odnalazł się w bluesowym texas shuffle. Wśród zaprezentowanego materiału dominował ten z ostatniej płyty, jednak nie zabrakło też starszych utworów jak chociażby najbardziej rozpoznawalnego Daj To Głośniej.