KONCERTYNEWS

Premiera nowego albumu duetu Smolik//Kev Fox oraz singla “Belly of the Whale”

Do serwisów streamingowych oraz na półki sklepowe trafił właśnie długo wyczekiwany, nowy album od SMOLIK//KEV FOX pt. “Belly Of The Whale”. Jest to pierwsze długogrające wydawnictwo tego duetu od prawie ośmiu lat. Z tej okazji premierę ma również przejmująca i porywająca ballada o tym samym tytule. W klipie gościnnie wystąpił Krzysztof Zalewski.

Prawię dekadę fani duetu SMOLIK//KEV FOX czekali na kolejny album. Zespół, który w przez ten czas zagrał setki koncertów, nagrał w międzyczasie EP „Queen Of Hearts”, którego sesja nagraniowa miała miejsce w legendarnym Real World Studios w UK. Od tamtego czasu muzycy skrupulatnie pisali nowy materiał, który wiele razy zmieniał formę, a nowe piosenki kreowały nowy i ciekawy pomysł na kolejne wydawnictwo.

Wreszcie, 11 października 2023 duet może pochwalić się najnowszym długogrającym albumem zatytułowanym “Belly Of The Whale”. Jest to koncepcyjna płyta, która nie tylko swoją treścią, ale także strukturą muzyczną pozwala słuchaczom sentymentalnie powrócić do lat 80’ i 90’ – co słychać przede wszystkim w dwóch pierwszych singlach “Promises” oraz “Smoke And Mirrors”. W dniu wydania albumu premierę ma także najnowszy singiel, tytułowy “Belly Of The Whale” wraz z klipem w reżyserii Dominika Radeckiego. Ten przejmujący i estetyczny obrazek został nakręcony w majestatycznej Twierdzy Modlin, a gościnnie oprócz muzyków wystąpił Krzysztof Zalewski.

Zobacz teledysk do utworu „Belly Of The Whale”:

Belly of the Whale to moja ulubiona piosenka na albumie. Mieści się w niej wiele naszych inspiracji i wspomnień, więc z ekscytacją dzielimy się nią z Wami. Oddajemy w Wasze ręce także nasz nowy klip. Mamy nadzieję, że dzięki temu pięknemu obrazowi choć na chwilę zatrzyma się dla Was czas i spędzicie z nami chwilę w brzuchu  wieloryba. – opowiada Andrzej Smolik.

Wreszcie czuję, że możecie poczuć harmonię pomiędzy tym, co widzicie i tym, co czujecie. Jest w tej piosence dużo dźwięków nawiązujących do ciemności i braku komfortu, można zobaczyć to w teledysku. Szukamy magii i nadziei w muzyce. Oraz wyjścia i wejścia do przysłowiowego “brzucha wieloryba”. – dodaje Kev Fox.

Praca ze Andrzejem i Kevem to była dla mnie sama przyjemność, chłopaki na co dzień są ciepłymi, życzliwymi osobami, więc współpraca przebiegała w przyjemnej atmosferze, co nie zawsze jest regułą w tej branży. Dziękuję im za obdarzenie mnie zaufaniem na każdym etapie, jak i za wolność kreacyjną. Andrzej i Kev od samego początku mieli wizję dotyczącą wykorzystania Twierdzy Modlin. Gdy po raz pierwszy pojechałem na lokacje z managerem zespołu – Robertem Gajewskim, poczułem, że to muszą być zdjęcia nocne, do czego akurat chłopaki mieli trochę wątpliwości. Tak trudna lokacja w nocy wymaga doświadczonego autora zdjęć i tutaj dużym wsparciem był Tomek Ziółkowski, który wniósł ze sobą pomysł na czerń i biel, który się chłopakom od razu spodobał. Potem wpadliśmy na pomysł ze świeceniem lampą z drona i przesuwającymi się cieniami, a na koniec wystarczyło już tylko to wszystko zrealizować. – opowiada Dominik Radecki, reżyser klipu.

OPIS ALBUMU:

Andrzej Smolik – wybitny polski producent i Kev Fox – brytyjski songwriter, obdarzony hipnotyzującym głosem – ponownie łączą siły. Po ogromnym sukcesie pierwszego albumu „SMOLIK // KEV FOX” (2015) i Epki „Queen Of Hearts” (2017), artyści oddają w ręce słuchaczy długo wyczekiwany, drugi album  długogrający zatytułowany „Belly Of The Whale”.

„Belly Of The Whale” to dziewięć wyjątkowych piosenek, które lirycznie i muzycznie puszczają oko do brzmień lat 80. i 90., a sami artyści śmiało mówią o tej płycie, jako o hołdzie dla popkultury i idoli czasów swojego dzieciństwa. Elektryczne melodie, przepełnione vintage’owymi syntezatorami Smolika i przejmującym głosem Kev’a – zabierają fanów w podróż do czasów plakatów na meblościankach i nagrywaniu ulubionych piosenek z radia na kasety magnetofonowe.

Belly Of The Whale to powrót do czasów kiedy byliśmy dziećmi. Echa młodzieńczych fascynacji pokazane z perspektywy tego jacy jesteśmy teraz. Organicznie i ciepło brzmiące syntezatory, gitary i maszyny pogłosowe z epoki spotykają się ze współczesnymi narzędziami do produkcji muzyki. mówi Andrzej Smolik.

Ten album jest dla mnie o śmierci i odrodzeniu… Żegnaniu się ze starym i zakochiwaniu się w nowym. Piosenki dla mnie są jak stare fotografie – pamiętamy, jaki utwór leciał w tle, kiedy mieliśmy swój pierwszy pocałunek lub do jakiej tańczyliśmy w klubie. Lub to, jaką muzykę puszczali nasi rodzice podczas długich podróży samochodem. Jesteśmy stworzeni z tych momentów, tych dobrych i też złych. Ten album jest dedykowany wszystkim którzy kiedykolwiek znaleźli się w przysłowiowym brzuchu wieloryba.dodaje Kev Fox.

Tracklista:
1. Belly Of The Whale
2. Move Honey
3. 5 Days
4. Truth In Your Eyes
5. Smoke And Mirrors
6. Promises
7. Some Birds
8. I Was Out Of The Line
9. Horses

Album “Belly Of The Whale” do słuchania we wszystkich serwisach streamingowych oraz do kupienia na nośnikach CD i LP pod linkiem:
https://kayax.lnk.to/BellyOfTheWhale

SMOLIK//KEV FOX ruszają także w trasę koncertową z nowym materiałem muzycznym. Artyści znani z niezwykle energetycznych koncertów zaprezentują premierowy materiał z najnowszą płytą “Belly Of The Whale”, a poza nowościami zagrają także przebojowe utwory z płyty “SMOLIK / KEV FOX” i EPki “Queen Of Hearts”. Duet wystąpi w pięknych, teatralnych przestrzeniach.

Trasa koncertowa obejmować będzie 8 miast:
28.10.2023 | Szczecin, Filharmonia  Szczecińska
04.11.2023 | Łódź, Monopolis
05.11.2023 | Poznań, CK Zamek
18.11.2023 | Bielsko-Biała, Cavatina Hall
22.11.2023 | Warszawa, Scena Relax
24.11.2023 | Gdańsk, Teatr Szekspirowski
29.11.2023 | Lublin, Teatr Stary
30.11.2023 | Kraków, Teatr Variete

Bilety w sprzedaży pod linkiem:
https://www.eventim.pl/artist/smolik-kev-fox/smolikkev-fox-3486480/
oraz w kasach biletowych poszczególnych sal widowiskowych

Fot. Adrian Obręczarek