NEWS

Peter Gabriel wydaje album „i/o”

Peter Gabriel ogłosił wszystkie szczegóły nowego albumu „i/o”. 12-utworowy krążek ukaże się 1 grudnia 2023. To pierwszy premierowy materiał artysty od ponad 20 lat.

W 2023 roku, w każdą pełnię Księżyca, Peter Gabriel wydawał nowy utwór. Pod koniec 12-miesięcznej przygody, przyszedł czas na wydanie każdego z singli na albumie. Jak mówi sam artysta: – Bardzo się cieszę, że mogę wszystkie te nowe piosenki wysłać na dobry statek „i/o” i wyprawić w podróż po całym świecie.
„i/o” to 12 utworów pełnych wdzięku, siły i piękna, które potwierdzają nie tylko nieustającą zdolność Petera do pisania znakomitych piosenek. To także dowód na siłę jego głosu, wciąż perfekcyjnego. Piosenki są inteligentne i przepełnione ważnymi przemyśleniami – nierzadko prowokującymi do refleksji czy dyskusji. Dotyczą życia oraz naszego połączenia z wszechświatem. W tytułowym utworze Peter śpiewa: „Jestem po prostu częścią wszystkiego”. To powracający motyw, podobnie jak upływ czasu, śmiertelność, żal obok takich tematów jak niesprawiedliwość, nadzór i korzenie terroryzmu. Ale nie jest to posępny album. Choć refleksyjny, nie przygnębia. „i/o” jest pełne muzycznych przygód, często radosne, pełne nadziei, co świetnie oddaje ostatni utwór na trackliście, optymistyczne i podniosłe „Live and Let Live”.
Album powstawał w dużej mierze w Real World Studios oraz w domowym studio Petera. W nagrania zaangażowało się niemało osób. Peter zadbał o obecność swoich zaufanych muzyków – w gronie tym znajdują się gitarzysta David Rhodes, basista Tony Levin oraz perkusista Manu Katché. W kilku utworach palce maczał wieloletni współpracownik artysty, Brian Eno. W nagraniach „i/o” udział wzięli także Richard Russell, pianista Tom Cawley, trębacze Josh Shpak i Paolo Fresu, wiolonczelistka Linnea Olsson oraz córka klawiszowca Don E. Peter’a – Melanie i Ríognach Connolyy z The Breath, które odpowiadają za chórki. Stali bywalcy Real World – Richard Chappell, Oli Jacobs, Katie May I Richard Evans – zagrali na różnych instrumentach. Soweto Gospel Choir oraz szwedzki męski chór Oprhei Drängar zapewnili swoje fantastyczne harmonie do kilku utworów. Smyczki New Blood Ochrestra dowodzonej przez Johna Metcalfe’a, jednocześnie wyciszają i wznoszą.

Peter Gabriel, jak na uznanego artystę przystało, zadbał o to, by „i/o” nie było po prostu kolekcją tuzina piosenek. Każdy utwór doczekał się dwóch miksów stereo: the Bright-Side Mix, za które odpowiedzialny jest Mark „Spike” Stent oraz Dark-Side Mix w wykonaniu Tchada Blake’a. – Tchad i Spike to dwaj najlepsi specjaliści od miksowania dźwięku na świecie. Zdecydowanie nadają piosenkom innego charakteru. Tchad jest niczym rzeźbiarz, tworzy dźwiękową i narracyjną podróż. Spike kocha dźwięk i tworzenie obrazów, więc bardziej przypomina malarza – wyjaśnia Gabriel. Oba rodzaje miksów są uwzględnione w formacie 2CD i są dostępne osobno jako podwójne winyle. Ale to nie wszystko – jest jeszcze trzecia wersja utworów z „i/o”. In-Side Mix, zrealizowane w technologii Dolby Atmos, to zasługa Hansa-Martina Buffa. Jak przyznaje Peter: – Hans wykonał świetną robotę, tworzą trójwymiarowe miksy.
Kontynuując pomysły z „US” i „UP”, Peter znowu zaprosił do współpracy grono uznanych artystów wizualnych, którym zlecił stworzenie pracy nawiązującej do każdego z utworów na „i/o”. Powstały obrazy, zdjęcia, rzeźby. Wśród twórców znalazły się zarówno uznane nazwiska, jak i odkrycia: Ai Weiwei, Nick Cave, Olafur Eliasson, Henry Hudson, Annette Messager, Antony Micallef, David Moreno, Cornelia Parker, Megan Rooney, Tim Shaw, David Spriggs i Barthélémy Tougo.
Innym ważnym elementem wizualnym, który nawiązuje do poprzednich dokonań Gabriela, jest fotografia zdobiąca okładkę albumu „i/o”. To zdjęcie, które wykonał Nadav Kander. Na każdej z okładek, poza „So”, Peter pojawia się, ale jego zdjęcie jest w intrygujący sposób zmanipulowane.
Choć na „i/o” pobrzmiewają echa przeszłości, to album, który w swojej istocie jest stworzony na tu i teraz. Wiele motywów z wydawnictwa jest ponadczasowych. Jednak są to również ostrzeżenia, że żyjemy w czasie na kredyt, zarówno jako jednostki, jak i jako cała planeta. Jak śpiewa Peter na boskim „So Much”: ta edycja jest limitowana.
Warto było czekać każdą minutę. „i/o” to kolejny triumf Petera Gabriela.

Tracklista:
CD | Digital
1. Panopticom
2. The Court
3. Playing for Time
4. i/o
5. Four Kinds of Horses
6. Road to Joy
7. So Much
8. Olive Tree
9. Love Can Heal
10. This Is Home
11. And Still
12. Live And Let Live
2LP
SIDE A
1. Panopticom
2. Playing for Time
3. The Court
SIDE B
4. Four Kinds of Horses
5. i/o
6. Love Can Heal
SIDE C
7. Road to Joy
8. So Much
9. Olive Tree
SIDE D
10. This Is Home
11. And Still
12. Live and Let Live

Formaty:
2LP – Bright-Side Mix
Podwójny czarny winyl. 33rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kartka do pobrania cyfrowej wersji.
2LP – Dark-Side Mix
Podwójny czarny winyl. 33rpm. Okładka gatefold. 32-stronicowa książeczka i kartka do pobrania cyfrowej wersji.
2CD – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix
2CD. Digi-pack. 32-stronicowa książeczka.
2CD+Blu-ray – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix | In-Side Mix
2CD. 1Blu-ray z In-Side Mix (Dolby Atmos) i miksy stereo 24/96. 32-stronicowa książeczka.
4LP, 2CD, 1Blu-ray – Bright-Side Mix | Dark-Side Mix | In-Side Mix – PREMIERA 8 MARCA 2024

Pudełko z klapką. 4LP. 33rpm. 2CD. 1Blu-ray z In-Side Mix (Dolby Atmos) i miksy stereo 24/96. Oprawiona w okładkę książeczka z dodatkowymi informacjami i plakatem.