NEWS

Norah Jones i Laufey zapowiadają świąteczne wydawnictwo

Norah Jones i Laufey pracowały niedawno nad wspólnymi nagraniami czego efektem jest premiera dwóch świątecznych utworów w postaci dwuścieżkowego singla „Christmas With You”.

Norah i Laufey – artystki, które świetnie przeplatają jazzową wrażliwość z popową melodyjnością, połączyły swoje charakterystyczne głosy. W efekcie do rąk fanów rafia urocza wersja „Have Yourself A Merry Little Christmas” i nowy skomponowany wspólnie utwór „Better Than Snow”. Piosenki zostały nagrane w kameralnej atmosferze z Norah na fortepianie i Laufey na gitarze i wiolonczeli. Premiera cyfrowa „Christmas With You” odbędzie się 10 listopada, a 7-calowy winyl ukaże się 15 grudnia, w tym w wersji czerwonej, która będzie dostępna wyłącznie w oficjalnych sklepach artystów i sklepie Blue Note.

Laufey będzie także gościem specjalnym podcastu Norah Jones „Norah Jones Is Playing Along” 21 listopada w finałowym odcinku tego roku.
„Christmas With You”:
1. Have Yourself A Merry Little Christmas (4:18)
Written by Ralph Blane & Hugh Martin
Norah Jones – vocals & piano
Laufey – vocals & cello
2. Better Than Snow (2:46)
Written by Norah Jones & Laufey
Norah Jones – vocals & piano
Laufey – vocals & acoustic guitar
Produced by Norah Jones & Laufey

Norah Jones po raz pierwszy pojawiła się na światowej scenie muzycznej wraz z wydanym w lutym 2002 roku albumem „Come Away With Me”. 20. rocznica jego wydania przypadła w 2022 roku i z tej właśnie okazji wydano specjalną wersję tego kultowego krążka. Debiutancki album zwanym przez Jones „małym nastrojowym nagraniem”, pokazał wyjątkowy głos, który stał się ogólnoświatowym fenomenem i bezkonkurencyjnym zdobywcą nagród Grammy w 2003 roku. Od tego czasu, Norah otrzymała dziewięć statuetek Grammy i sprzedała 50 milionów płyt. Jej piosenek odsłuchano w streamingu pięć miliardów razy na całym świecie.
Wydała serię uznanych przez krytyków i odnoszących sukcesy komercyjne albumów solowych — „Feels Like Home” (2004), „Not Too Late” (2007), „The Fall” (2009), „Little Broken Hearts” (2012) i „Day Breaks” (2016) — jak również tych stworzonych ze swoimi zespołami: The Little Willies, El Madmo czy triem Puss N Boots z Sashą Dobson i Catherine Popper, którego drugi album „Sister” ukazał się w 2020 roku. Album-składanka z 2010 roku „…Featuring Norah Jones” pokazał jej niesamowitą wszechstronność, gromadząc nagrania z artystami tak różnorodnymi jak Willie Nelson, Outkast, Herbie Hancock czy Foo Fighters. Od 2018 roku Jones wydawała serię singli, przy współpracy z takimi artystami jak Mavis Staples, Jeff Tweedy, Thomas Bartlett, Tarriona Tank Ball, Rodrigo Amarante i Brian Blade, które zostały zebrane w kolekcje singli w 2019 i wydane jako album „Begin Again”. Jones ostatnio zajęła się tworzeniem własnych podcastów „Norah Jones Is Playing Along, gdzie w każdym odcinku spotyka się z jednym ze swoich ulubionych muzyków, by wspólnie rozmawiać i muzycznie improwizować.

Laufey (wymawiane lāy-vāy) wychowała się między Reykjavíkiem a Waszyngtonem. Dorastała grając zarówno na wiolonczeli, jak i na pianinie, a po odkryciu kolekcji płyt ojca uzależniła się od standardów jazzowych Elli Fitzgerald. W 2020 roku, będąc jeszcze studentką Berklee College of Music, Laufey wydała swój debiutancki singiel „Street by Street”, który zajął pierwsze miejsca na listach przebojów islandzkiego radia. Po wydaniu EPki „Typical of Me” z 2021 r. Laufey została uznana za najlepszego nowego artystę jazzowego i bluesowego podczas rozdania islandzkich nagród muzycznych. Debiutancki pełnometrażowy album Laufey z 2022 r. „Everything I Know About Love” osiągnął pierwsze miejsce na liście albumów Alternative New Artist Album magazynu Billboard, a Laufey była najczęściej odtwarzaną artystką jazzową na Spotify tego roku. Jej nowy album, Bewitched, pobił rekord jako największy debiut jazzowy w historii Spotify. Album zadebiutował na 2. miejscu listy albumów Spotify na całym świecie i w USA, a także na 23. miejscu listy Billboard 200, na 1. miejscu listy albumów niezależnych magazynu Billboard, na 1. miejscu na liście Current Traditional Jazz Albums Chart i na 3. miejscu na liście albumów winylowych. Została doceniona przez takie gazety jak The New York Times, Variety, Los Angeles Times, Vogue, NPR, Pitchfork, The Washington Post …. Na jej północnoamerykańską trasę koncertową „The Bewitched Tour” bilety wyprzedły się w ciągu kilku minut, tak samo jak w Azji i Australii. Dziś Laufey ma ponad miliard odtworzeń na wszystkich platformach cyfrowych.