GALERIARELACJE

Ultima Ratio Fest 2022 za nami

12 października 2022 w ramach trasy Ultima Ratio Fest 2022 do wrocławskiego klubu A2 zawitały zespoły Moonspell, Wolfheart, Borknagar i Insomnium. Nie będę krył, że myślałem, że wynudzę się na tym maratonie jak przysłowiowy mops. Stało się jednak zupełnie inaczej. Porwały wszystkie razem i każdy z osobna.

Kiedy wydawałoby się, że melodyjno-depresyjny death metal klimatyczny od 20 lat gryzie glebę, jako jakiś wymarły gatunek, tu okazało się, że przeżywa renesans. Szczególnie za sprawą Borknagar promującego ostatni progresywny krążek „True North”, który nie dość, że jest kompletnym ewenementem na metalowej scenie, to jeszcze zawiera takie ciosy, jak np. „Voices” i… Moonspell.

Tak wiem, że ogrywany album „Hermitage” to jakaś emerytura Portugalczyków i generalnie jedne ich płyty starzeją się ładnie, pozostałe niekoniecznie, ale tego wieczoru wygrała magia kawałków z „Irreligious”, „Wolfheart”, okresu klasycznego, jak i tego z „Alpha Noir” i „Extinct”. To był piękny, przekrojowy set z samymi hitami. I nie wiem, czy Fernando Ribeiro kiedykolwiek był w lepszej formie, mimo że długie włosy zastąpiła siwiejąca broda.

tekst: Paweł Kuncewicz

Wolfheart / fot. Paweł Kuncewicz
Borknagar / fot. Paweł Kuncewicz
Insomnium / fot. Paweł Kuncewicz
Moonspell / fot. Paweł Kuncewicz