NEWS

Green Day świętuje 25-lecie albumu „Nimrod”! Kiedy ukaże się ekskluzywne wydanie krążka?

Pięciokrotnie nagrodzony Grammy zespół Green Day świętuje 25-lecie swojego piątego, trzykrotnie pokrytego platyną albumu „Nimrod”. Z okazji jubileuszu 27 stycznia 2023 roku ukaże się „Nimrod 25 – 25th Anniversary Edition”. Box zawierać będzie oryginalną płytę, jak również wcześniej niepublikowane nagrania demo oraz zapis koncertu, który odbył się 14 listopada 1997 roku w Electric Factory w Filadelfii. Składający się z 20 utworów set zawiera kilka piosenek z „Nimrod” oraz uwielbiane przez fanów utwory z poprzednich płyt. Wśród 14 nagrań demo znalazły się natomiast dwa niewydane wcześniej numery Green Day („You Irritate Me” i „Tre Polka”) oraz również niepublikowany cover klasyka Elvisa Costello „Alison”.

Album „Nimrod” pierwotnie ukazał się 14 października 1997 roku. Płyta znalazła się w Top 10 Billboardu dzięki przebojowym singlom „Hitchin’ A Ride”, „Redundant”, „Nice Guys Finish Last” i „Good Riddance (Time of Your Life)”, z których ten ostatni sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Piosenka została napisana jako złośliwa ballada i stała się soundtrackiem do najważniejszych momentów życia każdego z nas, a pojawiła się nawet w finale serialu „Kroniki Seinfelda”.

Płyta trzykrotnie pokryła się platyną w USA, a w kilkunastu krajach – m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanadzie, Australii i Hiszpanii – zdobyła multiplatynowy, platynowy czy złoty status. – Jeśli „Dookie” był albumem, który umieścił zespół na głównej scenie, „Nimrod” to wielowymiarowe rozwinięcie skrzydeł i mistrzowskie opanowanie tego, kim są – napisał dziennikarz magazynu „KERRANG!”, a Alternative Press określił dzieło mianem „game-changera”.

Wydawnictwo „Nimrod 25 – 25th Anniversary Edition” ukaże się w dwóch limitowanych, winylowych wersjach – czarnej oraz dedykowane niezależnym sklepom płytowym wytłoczonej na srebrnym wosku. Winylowy box zawiera 20-stronicową książkę o wymiarach 12″ x 12″, plakat, naszywkę, ekskluzywną slipmatę i pamiątkową przepustkę za kulisy. Box z 3 płytami CD zawiera książeczkę, naszywkę oraz pamiątkową przepustkę za kulisy.

W sprzedaży pojawiła się również uwielbiana przez fanów koszulka w stylu vintage oraz inne gadżety z epoki „Nimrod”, które przez ograniczony czas dostępne są w sklepie internetowym zespołu.

W minione wakacje trio, które ma już swoje miejsce w Rock and Roll Hall of Fame, wyprzedało koncerty w Europie i zagrało na takich festiwalach, jak Innings, Shaky Knees, Lollapalooza, Outside Lands, Rio In Rio, Sea Hear Now czy Firefly. Green Day wystąpił ponadto na Grand Prix Formuły 1 w Singapurze, przyciągając największy tłum od trzech lat (65 tysięcy fanów). Trio pojawi się również na nadchodzącym Grand Prix Formuły 1 w Austin.Green Day

Założony w kalifornijskim Berkeley jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów, czego dowodem 75 milionów sprzedanych płyt i 10 miliardów łącznych odsłuchów i odsłon wideo.

Pięciokrotni laureaci Grammy i członkowie Rock and Roll Hall of Fame swój przełomowy album „Dookie” wydali w 1994 roku. Zestaw znalazł 10 milionów nabywców i otrzymał diamentowy status, przyczyniając się w dużej mierze do popularyzacji punk rocka. „Entertainment Weekly” uznał Green Day za najbardziej wpływowy zespół pokolenia, a „Rolling Stone” zauważył, że zainspirowali do powstania najwięcej młodych zespołów od czasu KISS.

W 2004 roku Green Day wydał rock operę „American Idiot”, która w USA rozeszła się w nakładzie 8 milionów egzemplarzy, zapewniając grupie uznanie dziennikarzy oraz Grammy w kategorii Najlepszy rockowy album. – To ekscytujący materiał, rodzaj płyty, która wyznacza nowe parametry tego, co jest możliwe dla punkowo-rockandrollowej kapeli w XXI wieku – zauważył krytyk „Mojo”. W 2010 roku dzieło doczekało się wystawianej na Broadwayu musicalowej adaptacji, która spotkała się powszechnym uznaniem.

Wydany w lutym 2020 roku trzynasty longplay Green Day, „Father Of All… „, zadebiutował na 1. miejscu zestawienia Album Sales Chart Billboardu oraz na szczycie list sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Australii.

W lipcu 2021 roku Green Day wyruszył w trasę The Hella Mega Tour (w towarzystwie Fall Out Boy i Weezer). Trasa w Stanach Zjednoczonych obejmowała 20 wyprzedanych koncertów stadionowych – w tym w tak znanych miejscach jak Wrigley Field w Chicago, Fenway Park w Bostonie i Dodger Stadium w Los Angeles – a łączna frekwencja wyniosła ponad 630 000 fanów.