NEWS

Jakub Skorupa śpiewa w „Dzisiaj” o jutrze

„Dzisiaj” to zapowiedź drugiego solowego albumu artysty, który ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Def Jam Recordings Poland. Nominowany do tegorocznych Fryderyków artysta, publikuje mocny rockowy numer o kasandrycznym wręcz wydźwięku.

Tytuł numeru jest zwodniczy, bo tak naprawdę wcale nie odnosi się do teraźniejszości. Wychodząc z oceny obecnej sytuacji środowiska i nawyków, jakie są charakterystyczne dla „dzisiejszych”, Jakub robi szybki myślowy transfer do „jutra”, które – mówiąc wprost – może przynieść zagładę. To trapiący, każący wręcz zatrzymać się i pomyśleć o swoim zachowaniu, utwór. Psychodeliczność i opisywanie pokoleniowych doświadczeń zamienia się u Jakuba tym razem w mocne rockowe brzmienie, które choć odnosi się do „dzisiejszych”, wytyka im (i być może samemu sobie także) naiwne podejście do życia.

„Dzisiaj” to jeden z tych utworów, które po prostu przychodzą i trudno je zostawić w szufladzie. Może generalizuję, ale jako ludzie chyba lubimy zamiatać sprawy pod dywan i dosyć szybko oswajamy się z wiadomościami o stanie środowiska naturalnego i kondycji miejsca, w którym żyjemy. Czy jeszcze możemy coś z tym zrobić czy już tylko pozostaje nam usiąść, zrobić sobie popcorn i patrzeć? – Jakub Skorupa o utworze

Ilustracją teledysku są kadry z wiosennej trasy koncertowej. Numer „Dzisiaj” można będzie przedpremierowo wysłuchać na żywo jeszcze w pięciu miastach. Artysta zagra m.in. podczas NEXT FEST Music Showcase & Conference 2023 (Poznań, 20-22.04.2023). Lista miast jest dostępna w social media Jakuba: https://linktr.ee/jakubskorupa. Bilety na trasę są jeszcze dostępne.

Jakub Skorupa – wokalista, gitarzysta i autor tekstów, tworzący w alternatywie, na pograniczu hip-hopu, psychodelicznego rocka, melorecytacji i downtempo. Inspiracją dla tekstów Jakuba są jego doświadczenia życiowe. Debiutancki „Zeszyt Pierwszy” pobrzmiewa dźwiękami Śląska, gdzie Jakub tworzy i żyje na co dzień. Jako nastolatek grał na gitarze w zespole Starvin’ Marvin. Zanim zajął się muzyką na pełen etat napisał nawet sztukę teatralną „Życie męczy”. Znaczącą inspiracją dla debiutanckiego albumu był też wyjazd do Londynu i praca w prestiżowym studio animacji. Te i każde z innych działań Kuby inspirowały go przez lata, aby później przenieść się do warstwy tekstowej utworów. Te inspiracje to doświadczenia pokoleniowe rocznika 80-90′. Ich współodczuwanie i zrozumienie było widoczne m.in. podczas festiwalowego lata 2022, kiedy podczas największych wydarzeń muzycznych występy Jakuba gromadziły pod sceną rzesze fanów, którzy “mieli podobnie”. Jeszcze wcześniej znaczenie jego twórczości podkreśliło wyróżnienie 3. miejscem w plebiscycie Gazety Wyborczej „Sanki”. Obecnie artysta skupia się na tworzeniu materiału na kolejną płytę. Najnowsze wydania muzyczne to live sesja z Ruin Teatru Victoria. Artysta został nagrodzony podczas Bestsellerów Empiku w kategorii Odkrycie Roku. Do Fryderyków 2023 został nominowany w kategorii: Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Alternatywa.