FESTIWALNEWS

Poznaliśmy pierwszych artystów, którzy wystąpią na Co Jest Grane Festival 2023

Już 16 oraz 17 czerwca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Co Jest Grane Festival. 10 artystów i artystek z najwyższej półki, piknikowa atmosfera, festiwalowe spotkania i rozmowy, aktywności dla rodzin z dziećmi i food trucki – tak właśnie zapowiada się tegoroczna odsłona Co Jest Grane Festival & Women’s Voices Kolektyw!

Organizatorzy imprezy ogłosili już pierwszą piątkę artystów i artystek, którzy pojawią się w programie tegorocznego Co Jest Grane Festival, a są nimi: Nosowska, Margaret, Mrozu, Rubens i Tymek! Taki zestaw to gwarancja całej palety dźwiękowych barw i emocji.

Topowe artystki i artyści, min. 10 wspaniałych koncertów w ciągu dwóch dni, swobodna piknikowa atmosfera, festiwalowe spotkania i rozmowy, moc atrakcji familijnych dla rodzin z dziećmi, a także to co nieodłącznie kojarzy się z festiwalami – czyli najlepsze foodtracki z kuchnią z całego świata – to tylko wybrane atrakcje tegorocznej edycji Co Jest Grane Festival & Women’s Voices Kolektyw, który odbędzie się 16 i 17 czerwca w Parku na terenie Ośrodka Wawelska (dawna Skra) przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie.

Jak najlepiej nastroić się na tegoroczne lato? Kilka dni przed wakacjami zapraszamy Was na kolejną odsłonę miejskiego, muzycznego festiwalu „Co Jest Grane”. Doskonały dobór artystek i artystów wyśmienicie oddających gatunkowy eklektyzm rodzimej sceny, rozmaite muzyczne wibracje i energię zamknięte w dźwiękach.

Tegoroczny festiwal to szereg wykonań premierowego materiału, którego świeżość wzmocni także nowe miejsce, w którym pierwszy raz zagości Co Jest Grane Festival”. Dla niektórych będzie to powrót do przeszłości, dla niektórych odkrycie zupełnie nowej przestrzeni w samym sercu wielkiego miasta. Tegoroczny Co Jest Grane Festival odbędzie się na terenie dawnej Skry, a obecnie Ośrodka Wawelska Aktywnej Warszawy. Miejsce przez lata niszczone i zaniedbywane, zostało w 2021 r. odzyskane przez m.st. Warszawa i wkrótce zostanie poddane całkowitej rewitalizacji. Położony na granicy trzech dzielnic, ponad 20 hektarów przepięknych, historycznych terenów Warszawy w piątek i sobotę 16 i 17 czerwca stanie się przestrzenią, w której wybrzmi najlepsza polska muzyka.

Tymek to polski autor utworów muzycznych i tekstów. Jego płyty wielokrotnie osiągały status Platynowych i Diamentowych. W 2021 roku jako pierwszy artysta wywodzący się z kultury hiphopowej w Polsce otrzymał podwójny diament za singiel „Język Ciała”.

Dla Margaret 2023 rok to będzie okazja do świętowania jej okrągłego jubileuszu 10 – lecia bycia na scenie. Ta jedna z najbardziej popularnych artystek młodego pokolenia, która głośno i wyraźnie zabiera głos w kłopotliwych dla niektórych tematach i która niejednokrotnie stawia wyzwanie swoim scenicznym wizerunkiem, szykuje się do wydania w tym roku EP-ki oraz materiału z pod szyldu MTV Unplugged. W oczekiwaniu na wydawnicze premiery, będziemy mieli okazje zapoznać się z często zaskakującą, koncertową reinterpretacja dobrze znanych już piosenek.

Niesamowitą energię zarówno na scenie jak i pod nią zapewni Mrozu. Wydana w ubiegłym roku płyta „Złote bloki” okazała się strzałem w dziesiątkę. Artysta tak bardzo uwiódł publiczność, że krążek w kilka miesięcy po premierze pokrył się platyną, a utwory z niego brylowały w stacjach radiowych jak Polska długa i szeroka. To jak świetnie zaznajomiona jest z nimi publika świadczy to jak hucznie wyśpiewywane są zwrotka po zwrotce. Tę energię słuchaczy i słuchaczek cudownie wyłapuje artysta zapewniając prawdziwy żywioł na scenie. Pod nią zresztą też.

Gdy dla jednych 2023 rok będzie okazją do świętowania okrągłego scenicznego jubileuszu, dla innych to pierwsza trasa koncertowa promująca własne wydawnictwo. I choć Rubens czyli Piotr Rubik obecny jest na polskiej scenie od lat jako gitarzysta i autor tekstów, dopiero za sprawą trudnego pandemicznego okresu postanowił nagrać materiał na swoje własne konto. Singiel „Wszystko OK?” to zapowiedź mini albumu, który światło dzienne ma ujrzeć na początku kwietnia. Nadchodzące wydawnictwo będzie potwierdzeniem nie tylko jeszcze nikomu nieznanej muzycznej wrażliwości Rubensa, ale także doskonałego opanowania zasady DIY czyli Do it yourself. Bowiem muzyk samodzielnie napisał, skomponował i wyprodukował utwory, które pojawią się na premierowym albumie. Co więcej – on sam odpowiedzialny jest również za nagranie w większości partii utworów.

11 listopada jest w wielu wypadkach tym momentem w kalendarzu, kiedy deklarujemy – często w dość w osobliwy sposób, miłość do ojczyzny, a tymczasem nasze dobro narodowe czyli Katarzyna Nosowska wbiła szpilę w zbiorowe sumienie ludzkości zamieszkałej między Odrą a Bugiem. Niespodziewanie do obiegu trafił utwór „Larum”, w którym artystka swoją giętkością języka i celnością metafor, bezceremonialnie punktuje nasze współczesne oblicze. Trudno uciec jest od powracających niczym bumerang fraz „W szambie można długo i wygodnie żyć/ Byle tafla ścieków była gładka”. Nosowska nim oznajmiła światu, że „Larum” to zapowiedź nowej płyty, kazała nam czekać 5 lat na kolejny album długogrający. Ale od wydania tego ostatniego w 2018 roku, zatytułowanego „Basta”, nieprzerwanie zaznaczała swoja obecność. Ostatnio gościnnie pojawiła się na płycie nowego na polskiej scenie duetu Anieli, a kilka miesięcy temu połączyła siły wraz z Tomkiem Makowieckim. Co Jest Grane Festival będzie jedną z pierwszych okazji do zapoznania się z materiałem z najnowszej płyty Nosowskiej, której premiera wyznaczona jest na maj.

Podobnie jak w zeszłym roku, na Co Jest Grane Festival znowu zagości specjalny projekt muzyczny w wykonaniu Kolektywu Women’s Voices pod przewodnictwem Pauliny Przybysz. Każdego festiwalowego dnia w programie pojawi się niezwykły koncert, w ramach którego zaprezentuje się eklektyczna kobieca reprezentacja rodzimej sceny, zaśpiewa i zjednoczy się w imię wolności kobiet do bycia sobą. Artystki, które na co dzień chadzają różnymi muzycznymi szlakami, staną na jednej scenie pod czujnym okiem spirytus movens całego przedsięwzięcia – dyrektorki artystycznej Pauliny Przybysz, która w duchu siostrzeństwa kolejny raz zaprosi nas na niebanalną muzyczna podróż.

Co Jest Grane Festival to ponadto jak zawsze strefa spotkań z artystkami, które pod hasłem „Be Shero” porozmawiają o wspomnianym siostrzeństwie.

I uwaga! W przerwach między koncertami i spotkaniami festiwalowicze obowiązkowo muszą spróbować przepysznych kulinariów serwowanych z foodtrucków oraz odwiedzić pozostałe strefy festiwalu jak moda, beauty, czy family, gdzie na czekać będzie mnóstwo atrakcji dla tych najmłodszych uczestników i uczestniczek festiwalu jak na rodzinne wydarzenie przystało.

  • Organizatorem wydarzenia jest Agora SA. Partnerzy festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa i Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa
  • Partner Główny: Answear.Lab
  • Sponsor: Perła Browary Lubelskie
  • Partner Merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Bilety dla dzieci:
– z posiadania biletów zwolnione są dzieci do lat 5
– od 6 do 12 roku życia obowiązuje zniżka 50% ceny biletu

Bilety dla osób z niepełnosprawnościami:
– w sytuacji, gdy Uczestnikiem Imprezy jest osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wraz z osobą towarzyszącą – opiekunem, Organizatorzy zwalniają opiekuna od obowiązku zakupu Biletu, z tym zastrzeżeniem, iż opiekun ma prawo do bezpłatnego wstępu na Teren Imprezy i przebywania na Terenie Imprezy wyłącznie w obecności osoby niepełnosprawnej (warunkiem udziału w Imprezie osoby niepełnosprawnej jest nabycie przez nią Biletu). Okazanie dokumentu orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu, o którym mowa powyżej, następować będzie przy wejściu na Imprezę za wyraźną i dobrowolną zgodą osoby niepełnosprawnej. Liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych jest ograniczona. W celu zakupu biletów dla osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności prosimy o kontakt https://www.ebilet.pl/centrum-pomocy