FESTIWALNEWS

Największy czeski festiwal muzyczny Colours of Ostrava zaprasza na jubileuszową edycję

Colours of Ostrava to jeden z największych czeskich festiwali muzycznych. Odbywa się w wyjątkowej strefie przemysłowej dawnych kopalni i huty w Ostrawie. Znamy już komplet tegorocznych gwiazd: OneRepublic, Macklemore, Burna Boy, Ellie Goulding, Interpol, Jacob Collier, Niall Horan, Gilberto Gil & Family, Kavinsky, Sleaford Mods, Tom Grennan, ZHU i wielu innych. W 2022 roku festiwal ponownie został nominowany do European Festival Award w kategorii Best Major Festival! 

Festiwal odbywa się ma imponującym przemysłowym terenie dawnej kopalni Dolní Vítkovice w Ostrawie. Colours of Ostrava 2023, na ponad dwudziestu unikalnych scenach zewnętrznych i wewnętrznych, zaoferuje wyjątkowy wybór współczesnych i klasycznych wykonawców, od electro po world music, jazz, indie rock i reggae.

Wśród tegorocznych artystów znajdują się m.in: Al-Qasar (Francja/Algieria), CloZee (Francja), Garden City Movement (Izrael), Gheist (Niemcy), Hania Rani (Polska), Haviah Mighty (Kanada), Holy Moly & The Crackers (Wielka Brytania), Imed Alibi & Khalil EPI (Tunezja), LaBrassBanda (Niemcy), Lubomyr Melnyk (Kanada/Ukraina), Lala Tamar (Izrael), Luke Howard (Australia), Moonshine (Kanada), Pierre Kwenders (Kanada/Demokracyjna Republika Konga), Portico Quartet Ensemble (Wielka Brytania), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria), Son Rompe Pera (Mexico), Tarante Groove Machine (Izrael), The Comet is Coming (Wielka Brytania), The Longest Johns (Wielka Brytania), The Teskey Brothers (Australia), Trad.Attack! (Estonia) i wielu innych!

Na festiwalowiczów czeka ponad 300 wydarzeń, począwszy od występów artystów, zespołów, DJ-ów, filmów, dyskusji, warsztatów, spektakli teatralnych, występów z poezją, instalacji artystycznych i programów dla dzieci. Różnorodność programowa to jeden z wielu atutów festiwalu. Impreza odbywa się na terenie byłych kopalń i huty, który został wpisany na listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego – miejscu innym niż wszystkie. Pomimo industrialnego charakteru, miejsce festiwalu oferuje mnóstwo terenów zielonych oraz szereg cichszych i zacienionych miejsc, idealnych do wypoczynku. Jeśli chodzi o zakwaterowanie – opcje obejmują zarówno kemping w malowniczym otoczeniu Zamku Śląskiego w Ostrawie, jak i opcje zakwaterowania z wyższej półki w hotelach i mieszkaniach w centrum Ostrawy. Transport jest również łatwy, ponieważ do Ostrawy można łatwo dojechać pociągiem i samochodem z lotnisk w Pradze i Krakowie, a na miejsce festiwalu można dojechać rowerem lub tramwajem z centrum miasta.

Bilety czterodniowe i jednodniowe są dostępne w przedsprzedaży na www.colours.pl oraz za pośrednictwem sieci GoOut.

Dzieciom i osobom niepełnosprawnym oferowane są zniżki, a bilet na Colours of Ostrava uprawnia festiwalowiczów do wielu zniżek na atrakcje turystyczne w regionie.

A jeśli macie wolny czas, dlaczego nie poświęcić kilku dodatkowych dni na odkrywanie uroków samego miasta? Dawniej znana jako Stalowe Serce Czech – Ostrawa jest trzecim co do wielkości czeskim miastem i ma niepowtarzalną atmosferę. Położona między słowacką i polską granicą, z zapierającymi dech w piersiach widokami na Beskidy, Ostrawa ma wszystko: bogatą i różnorodną historię, tętniące życiem życie kulturalne i towarzyskie oraz piękne krajobrazy.

Festiwal Colours of Ostrava powstał w 2002 roku i został uznany za jeden z 10 najlepszych festiwali muzycznych w Europie w 2016 roku przez The Guardian. W latach 2022, 2018 i 2017 festiwal był nominowany do nagrody European Festival Award w kategorii Best Major Festival. Colours of Ostrava organizuje także Czech Music Crossroads, konferencję prezentującą muzykę. W 2015 roku Colours of Ostrava uruchomiło międzynarodowe forum dyskusyjne Meltingpot – zakrojone na szeroką skalę wydarzenie rozpowszechniające idee wybitnych międzynarodowych mówców, odbywające się w ramach festiwalu.

Jubileuszowa 20. edycja festiwalu Colours of Ostrava odbędzie się w dniach 19-22 lipca 2023 roku na terenie wyjątkowego obszaru przemysłowego Dolní Vítkovice w Ostrawie. Bilety czterodniowe są dostępne w przedsprzedaży na www.colours.pl oraz za pośrednictwem sieci GoOut.