KONCERTYNEWS

Subterfuge – nowy album i finał metalowej postapokalipsy!

Już 12 maja ukaże nowy album Subterfuge, jednej z najbardziej oryginalnych formacji na polskiej metalowej scenie. Płyta zatytułowana „Philosopher” to zwieńczenie niezwykłej muzycznej trylogii, którą grupa zapoczątkowała na swoich wcześniejszych dokonaniach: „Projections from the Past” oraz „Prometheus”.

Wydawnictwo można już zamawiać pod tym linkiem.

Na najnowszym krążku formacja wzmocniła także swój skład, do Kingi Lis (wokal i skrzypce), Mateusza Drzewicza (wokal), Tyberiusza Słodkiewicza (gitara) i Witolda Nowaka (gitara) dołączyli: Karolina Kozar (klawisze, flet), Krzysztof Marchwacki (bas) i Łukasz Dziubiński (perkusja). Ich wyjątkowa muzykalność, talent i pomysły połączyły się z resztą zespołu i stworzyły absolutnie magiczną mieszankę, której efektem jest „Philosopher” – płyta całkowicie inna od tego, co do tej pory można było usłyszeć: eklektyczna i progresywna, łagodna i potężna, pełna kontrastów.

Tyberiusz Słodkiewicz, gitarzysta grupy, anonsuje: “Zabieramy Was do świata Story Metalu, w którym nikt wcześniej nie był, świata światła i mroku, radości i smutku, świata wypełnionego pytaniami, na które lepiej nie znać odpowiedzi…”. A wokalistka Kinga Lis uzupełnia: „Nowy album Subterfuge wieńczy trylogię opowiadającą zarówno historie rodem z filmów sci-fi jak i życiowe prawdy. Daje nam jednak i odpowiedzi i pytania. Co będzie dalej? Dajmy sami ponieść się emocjom… Wydaje mi się, że podczas naszej całej muzycznej podróży, udało nam się znaleźć wspólny język, wyklarować oryginalny styl i stworzyć spójną, ale zaskakującą całość”.

Za produkcję krążka odpowiada gitarzysta grupy, Witold Nowak: „Cała muzyka, nagrania, miks i mastering były realizowane w moim studio. Mnogość rozmaitych instrumentów, złożona struktura kompozycji, praca z wieloma zdolnymi muzykami – wszystko to sprawiło, że realizacja tego albumu była moim największym życiowym wyzwaniem. W efekcie powstał najlepszy album w naszym dorobku.”

Lista utworów:

CD1:

 1. Sic Mundus Creatus Est
 2. Seven Kingdoms
 3. Mask Of Madness
 4. Whisper
 5. New Kind Of People
 6. Perfect System
 7. Poor Man’s Dream
 8. Philosopher

CD2:

 1. Conflict
 2. Course For Annihilation
 3. Locked In Dreams
 4. Letter Of A Dead Man
 5. Depth Of Existence
 6. Hide Your Dreams
 7. No Epitaphs
 8. Harmoniously Resonant

Zespół Subterfuge powstał w 2015 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Od początku swojej działalności formacja eksplorowała różne odmiany metalu, tworząc nową, ekscytującą jakość. Brzmienie grupy łączy w sobie death metalowe elementy z heavy i metalem progresywnym, a dodatkowo urozmaicone jest partiami saksofonu.

Debiutancki koncept album grupy „Projections from the Past” został wydany w 2018, trwający niemal dziewięćdziesiąt minut dwupłytowy materiał to opowieść o bezimiennym człowieku poddanym hibernacji i przywróconym do życia w postapokaliptycznym świecie przyszłości. Wydawnictwo stanowiło pierwszą część muzycznej trylogii o mrocznym świecie przyszłości, która kontynuowana była na kolejnym, podwójnym krążku formacji, „Prometheus” (2019 r.).

Zespół na żywo będzie można zobaczyć jeszcze w kwietniu, na wspólnej trasie z Hypnos, a już w czerwcu formacja zaprezentuje się na Metal Hammer Festival w łódzkiej Atlas Arenie, obok takich grup jak Pantera, Crowbar, Hatebreed, Illusion i Flapjack.

Hypnos + Subterfuge:

21.04.2023 – Lublin, Zgrzyt

https://www.facebook.com/events/859849231906073/

22.04.2023 – Gomunice, Bogart

https://www.facebook.com/events/2495349537438405/

23.04.2023 – Zabrze, CK WIATRAK

https://www.facebook.com/events/868117731120730/

Metal Hammer Festival:

05.06.2023 – Łódź, Atlas Arena

https://www.facebook.com/MetalHammerFestival