NEWS

Ben Howard ogłasza szczegóły nowego albumu

Płyta „Is It?” ukaże się 16 czerwca 2023. Już teraz można posłuchać pierwszego singla z wydawnictwa, „Couldn’t Make It Up”. W lipcu Ben Howard wystąpi w Warszawie. Artysta pracował nad albumem po tym, gdy przeszedł dwa mini udary. Jak sam przyznaje: – Z jednym małym zatorem można stracić wszystkie dziedziny życia.

Ben Howard ogłosił premierę piątego albumu studyjnego. „Is It?” ukaże się 16 czerwca 2023 nakładem Island Records. Artysta stworzył materiał latem 2022 roku. Ben i jego zespół spędzili 10 dni w studiach nagraniowych Le Manoir de Léon, które znajdują się pomiędzy Bordeaux i Biarritz, na południu Francji.
Pierwszy singiel – „Couldn’t Make It Up” – został wyprodukowany przez Bullion (Westerman, Nilufer Yanya, Orlando Weeks) i jest pierwszym z 10 nowych utworów, jakie usłyszymy w czerwcu. Ben Howard na nowo eksploruje muzykę po tym, gdy przeszedł dwa mini udary (a bardziej precyzyjnie: przemijające ataki niedokrwienne). „Is It?” to zmysłowy album zawieszony w przestrzeni, w której artysta dochodzi do siebie po małym trzęsieniu ziemi w swoim życiu.
Jak przyznaje Ben Howard: – Nie mogłem nie poruszyć tego absurdalnego zjawiska, że z jednym małym zatorem można stracić wszystkie dziedziny życia. To naprawdę stało się osią pisania całej płyty.

W marcu 2022 roku, Ben Howard siedział w swoim ogrodzie, gdy nagle zorientował się, że nie może myśleć jasno, formułować zdań czy po prostu mówić. Ten stan trwał godzinę. Miesiąc później sytuacja się powtórzyło. Laureat prestiżowej nagrody Ivor Novello dowiedział się, że przebył dwa przemijające ataki niedokrwienna – TIA – nazywane potocznie mini udarami. – To wszystko stało się tak nagle. Był to dość dezorientujący czas – dodaje 35-latek.
Tego samego roku w czerwcu, po miesiącu badań w szpitalu (które nie dały jednoznacznych rezultatów), Howard i jego zespół wrócili do Le Manoir de Léon, czyli tego samego miejsca, w którym artysta pracował nad swoim trzecim, świetnie przyjętym albumem „Noonday Dream”.
„Is It?” to pierwszy premierowy materiał od wydanego w 2021 albumu „Collections From The Whiteout”. Płyta zadebiutowała na szczycie list sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Był to drugi #1 w dotychczasowej karierze Howarda.
Okładkę albumu „Is It?” zaprojektował portugalski grafik i ilustrator Bráulio Amado.
W maju Ben Howard rozpoczyna trasę po Wielkiej Brytanii i Europie. W ramach tournée odwiedzi również Polskę – koncert zaplanowany jest na 12 lipca w warszawskim klubie Progresja w ramach Letniej Sceny Progresji. Bilety są dostępne w sprzedaży.