KONCERTYNEWS

Poznaliśmy pierwsze gwiazdy Europejskiego Stadionu Kultury 2023

Organizatorzy tegorocznej edycji Wschód Kultury — Europejski Stadion Kultury ogłosili, kto wystąpi 23 czerwca w rzeszowskim Parku Sybiraków. Na scenie podczas głównego koncertu zobaczymy wyjątkowe kooperacje. Dziś poznaliśmy składy dwóch z czterech zaplanowanych na ten wieczór kolektywów.

Pierwsza para artystów, jaka tego wieczoru stworzy niecodzienny duet, to polska wokalistka Justyna Steczkowska oraz łotewska grupa BrainStorm. Justyna Steczkowska swoim głosem zachwyca słuchaczy od ponad 20 lat. W swojej karierze sięgała po różne style muzyczne, od popu po rytmy etniczne. Wydała 17 albumów studyjnych. BrainStorm to cieszący się dużą popularnością pop-rockowy zespół mający na koncie 7 angielskojęzycznych albumów oraz 11 płyt zaśpiewanych w ojczystym języku. Najbardziej popularny ich przebój, piosenka Maybe, ma blisko 9 mln wyświetleń na YouTube. W 2003 roku zespół był supportem podczas praskiego koncertu The Rolling Stones.

Drugi kolektyw powstanie z kooperacji naszego rodzimego zespołu Bokka oraz estońskiego multiinstrumentalisty NOËP. Bokka to tajemnicze trio, które od 10 lat tworzy muzykę łączące pop, elektronikę i rockowo-shoegaze’owe elementy. Muzycy nie ujawniają swojej tożsamości, a podczas koncertów występują w maskach. Ich płyta Dont Kiss and Tell była nominowana do nagrody Fryderyków w kategorii Album roku elektronika i alternatywa. NOEP to muzyczny projekt performera, piosenkarza i producenta Andresa Kõppera. Artysta od 8 lat z powodzeniem tworzy muzykę taneczną w stylu elektro-popu.

Wcześniej poznaliśmy już artystkę, której występem zostanie otwarty koncert główny wydarzenia. Będzie to Daria ze Śląska, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, została nominowana do nagrody Odkrycia Empiku 2022 roku. 21 kwietnia 2023 roku wydała swój solowy album Daria ze Śląska tu była, promowany przez wcześniej wydany singiel Kill Bill.

Drugiego dnia festiwalu na scenie alternatywnej Electro East Europejski Stadion Kultury wystąpi Jakub Skorupa, zespół KAMP! oraz Offelia. Koncert ten odbędzie się 24 czerwca w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich.