Bez kategorii

Norah Jones wydaje rozszerzoną edycję „Little Broken Hearts”

Blue Note wydaje rozszerzoną edycję hitowego albumu Norah Jones z 2012 roku „Little Broken Hearts” wyprodukowanego przez Danger Mouse’a. Kolekcja 31 utworów, 3LP i 2CD, która ukaże się 2 czerwca, zawiera wyjątkowe bonusowe utwory, alternatywne wersje, remiksy i niewydaną wcześniej wersję albumu live.

Dekadę temu Norah Jones wydała swój piąty album studyjny zatytułowany „Little Broken Hearts”. Był on wynikiem współpracy ze znanym producentem Danger Mouse’em, 10 lat po debiutanckim albumie Nory „Come Away With Me”. 2 czerwca Blue Note Records wydaje rozszerzony 31 utworowy album „Little Broken Hearts (Deluxe Edition)”. Nowe wydanie zawiera utwory bonusowe, alternatywne wersje i remiksy, a także wcześniej niepublikowaną wersję koncertową albumu, która została nagrana dla Austin City Limits w 2012 roku. Deluxe Edition pojawi się jako zestaw 3LP, 2CD i w formie cyfrowej.
– Dziesięć lat później te piosenki wciąż są jednymi z moich ulubionych do grania na żywo, bez względu na instrumentację czy aranżację, po prostu są wyjątkowe – mówi Jones. – A sposób, w jaki brzmi ten album, sprawia, że jestem po prostu szczęśliwa. Jestem niesamowicie wdzięczna Danger Mouse’owi za to, że pozwolił mi odkrywać z nim świat i otwierać się na nowe sposoby robienia rzeczy, które wciąż mnie inspirują i wpływają na mnie.
Norah Jones i Danger Mouse (znany również jako Brian Burton) po raz pierwszy pracowali razem, gdy producent poprosił ją o nagranie wokali do jego albumu „ROME” z 2011 roku. To właśnie wyjątkowy głos Norah zwrócił uwagę Burtona, kiedy zaczął tworzyć koncepcję swojego hołdu dla klasycznej włoskiej muzyki filmowej. Jack White miał być głosem męskim, ale wraz ze swoim współpracownikiem Danielem Luppim, Burton zdecydowali, że głos Jones zapewni projektowi idealną równowagę. Głos Jones pojawił się na płycie „ROME” w trzech wyjątkowych utworach, w tym w „Black” (którego wersja live jest znalazła się na tym albumie). Ich więź okazała się na tyle głęboka, że postanowili ponownie współpracować przy kolejnym studyjnym albumie Jones.
Norah po raz pierwszy pojawiła się w studio bez gotowych melodii i bez aranżacji, tylko z kilkoma pomysłami w notesie. Wszystkie utwory zostały zbudowane od podstaw, przy czym ona i Burton podzielili się wszystkimi napisanymi przez siebie utworami i wykonali większość partii instrumentalnych: Norah na fortepianie i instrumentach klawiszowych, gitarze basowej oraz gitarach, a Burton na perkusji, basie, gitarze, instrumentach klawiszowych i smyczkach. Proces ten był dla Jones całkowitą zmianą, ale szybko podjęła wyznanie związane z tworzeniem na bieżąco przy użyciu wszelkich zasobów, którymi dysponowała ona i Burton. Później, aby wzmocnić brzmienie utworów, wprowadzili zespół – w tym perkusistę Joey’a Waronkera, basistę Gusa Seyfferta i gitarzystę Blake’a Millsa.
Wydany w 2012 roku album „Little Broken Hearts” był fascynującym i nieoczekiwanym krokiem w artystycznej ewolucji Norah Jones. Razem z Burtonem połączyli swoje style, aby stworzyć zupełnie nowe brzmienie. Album, który powstał po trudnym rozstaniu artystki ze swoim partnerem, był podróżą po oszałamiająco zróżnicowanych środowiskach. Dwanaście mrocznie błyskotliwych piosenek. Dwanaście małych złamanych serc. Każda z nich to eksploracja zranionych uczuć z różnych perspektyw, które finalnie prowadzą do czegoś pięknego i podnoszącego na duchu.
Podczas gdy niektóre utwory brzmiały jak klasyczna Norah Jones – jak na przykład kontemplacyjny „Good Morning” – większość eksplorowała rytmy, tekstury i tematy dalekie od jej strefy komfortu, od wysokoenergetycznego groove’u „Say Goodbye” i dynamicznych fraz „Happy Pills” do impresjonistycznych, sennych refleksji „After The Fall” i mrocznej ballady „Miriam”.
– Nie spodziewałam się, że wszystkie teksty będą tak dobrze współgrać, zwłaszcza, że pisaliśmy w tak spontaniczny sposób – mówiła wtedy Jones. – Powstała z tego swego rodzaju historia. Ma te różne wymiary, skradające się elementy. I choć płyta ma te wszystkie wyjątkowe dźwięki i ciekawe rytmy, które są znakiem rozpoznawczym Briana, to głównie jestem dumna z naszego wspólnego pisania. Z samych piosenek.
– Norah i ja bardzo zbliżyliśmy się do siebie jako przyjaciele – powiedział Burton. – Kiedy znasz kogoś naprawdę dobrze i zaczynasz pisać razem, jesteście w stanie w pewien sposób rozmawiać ze sobą poprzez teksty.
Jones również wspominała: – Prowadziliśmy te wspaniałe rozmowy o miłości i związkach oraz niekończących się próbach zrozumienia tych rzeczy i w jakiś sposób po prostu przesiąkały one do tego, co robiliśmy. To jedna ze wspaniałych rzeczy w muzyce, możesz wziąć niepokój i udrękę, którą przeżywasz i przekształcić ją w coś, co może naprawdę podnieść kogoś innego na duchu.

Lista utworów „Little Broken Hearts (Deluxe Edition)”:

LP1 ORIGINAL ALBUM:
A1 Good Morning
A2 Say Goodbye
A3 Little Broken Hearts
A4 She’s 22
A5 Take It Back
A6 After The Fall
B1 4 Broken Hearts
B2 Travelin’ On
B3 Out On The Road
B4 Happy Pills
B5 Miriam
B6 All A Dream
LP2 BONUS TRACKS & REMIXES:
C1 Killing Time *^
C2 I Don’t Wanna Hear Another Sound *^
C3 Out On The Road (Mondo Version) *^
C4 Miriam (Peter Bjorn and John Remix) ^
D1 Good Morning (David Andrew Sitek Remix)
D2 She’s 22 (David Andrew Sitek Remix)
D3 Take It Back (David Andrew Sitek Remix)
D4 After The Fall (David Andrew Sitek Remix)
LP3 LIVE AT AUSTIN CITY LIMITS
E1 Good Morning **^
E2 Say Goodbye **^
E3 Little Broken Hearts **^
E4 She’s 22 **^
E5 Take It Back **^
E6 After The Fall **^
F1 Out On The Road **^
F2 Happy Pills **^
F3 Miriam **^
F4 All A Dream **^
F5 Black **^
** niewydawany wcześniej
* wcześniej niepublikowane cyfrowo
^ niepublikowane wcześniej na winylu
Norah Jones po raz pierwszy pojawiła się na światowej scenie wraz z wydaniem albumu „Come Away With Me” w lutym 2002 roku. Ten unikatowy, nastrojowy klimat prowadzony ciepłym wokalem z miejsca nadał jej status globalnego fenomenu, co potwierdziły nagrody Grammy jakie artystka otrzymała w 2003 roku. Od tego czasu Norah Jones została dziewięciokrotną zdobywczynią Grammy, sprzedała ponad 50 milionów albumów, a jej piosenki zostały odtworzone sześć miliardów razy na całym świecie. Wydała serię solowych albumów, które zostały uznane przez krytyków, a także odniosły komercyjny sukces, takich jak „Feel Like Home” (2004), „Not Too Late” (2007), „The Fall” (2009), „Little Broken Hearts” (2012), „Day Breaks” (2016), „Pick Me Up Off The Floor” (2020). Wydała również album koncertowy „Til We Meet Again” (2021), płytę świąteczną „I Dream Of Christmas” (2021), a także albumy zespołami, które współtworzy: „The Little Willies”, „El Madmo” oraz „Puss N Boots” z udziałem Sashy Dobson i Catherine Popper. Kompilacja z 2010 roku „…Featuring Norah Jones” pokazała jej niesamowitą wszechstronność, prezentując jej projekty z tak różnymi artystami jak Willie Nelson, Foo Fighters, Outkast i Herbie Hancock. Od 2018 roku Jones wydała serię singli, w tym współpracując z artystami i przyjaciółmi, takimi jak Mavis Staples, Jeff Tweedy, Thomas Bartlett, Tarriona Tank Ball, Rodrigo Amarante i Brian Blade, niektóre z nich zostały zebrane w kolekcji singli „Begin Again” z 2019 r. W 2022 roku Jones uruchomiła swój podcast „Norah Jones Is Playing Along”, który zawiera szczere rozmowy i improwizowaną współpracę muzyczną z niektórymi jej ulubionymi muzykami.
https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/479844/a278de4b02cccad0411770829b409e77.jpg