NEWS

Ćwierćwiecze „Dziecka” Edyty Bartosiewicz

Dokładnie w Dzień Dziecka chcemy przypomnieć o tej niezwykłej płycie jubileuszowym wydaniem winylowym.

W zeszłym roku „Dziecko” Edyty Bartosiewicz obchodziło swoje ćwierćwiecze. Ta szczególna płyta, której wagę i wyjątkowość wielokrotnie podkreślała sama Artystka, powstała w 1997 roku w studio Buffo w Warszawie. Muzycy w składzie Maciej Gładysz (gitara), Edyta Bartosiewicz (gitara), Romuald Kunikowski (klawisze), Radosław Zagajewski (bas) i Krzysztof Poliński (bębny), zarejestrowali swoje partie na tzw. ‘setkę’, nagrywając jednocześnie w tym samym pomieszczeniu studyjnym.
To zadecydowało o live’owym, surowym brzmieniu materiału, który świetnie współgrał z głosem Bartosiewicz i wyśpiewanymi przez nią tekstami. Płytę, jak i dwie poprzednie, realizował Leszek Kamiński, jeden z najlepszych reżyserów dźwięku, wtedy jeszcze mąż Edyty. Ich prywatne relacje zdecydowanie miały wpływ na wysoki poziom emocji w studio, co przełożyło się na nagrania. Powstał album jednorodny, lirycznie i brzmieniowo. Jedna wielka opowieść o trudnych uczuciach, które swoje korzenie mają gdzieś głęboko w dzieciństwie.
Najbardziej znane piosenki z tej płyty to niewątpliwie „Jenny” i „Skłamałam”. Zrealizowane zostały do nich ciekawe teledyski, szczególnie ten do „Skłamałam”, który jest jednym, długim, ponad czterominutowym ujęciem (tzw. mastershot) twarzy Bartosiewicz śpiewającej do kamery. Swoista spowiedź Artystki . Wszystkie numery z płyty charakteryzuje jakiś osobliwy niepokój, czasem ogromna intensywność. Na szczególną uwagę zasługuje tu „Dziecko”, niezwykle wzruszający tytułowy utwór z albumu, dynamiczne, wręcz post-punkowe „Słyszę, jak mnie wzywasz”, a także nad wyraz osobista „Moja ulubiona pora roku”.

Parę lat temu płyta „Dziecko” doczekała się wydania na winylu. W tym roku dokładnie w Dzień Dziecka chcemy przypomnieć o tej niezwykłej płycie specjalnym, jubileuszowym wydaniem analogowym (biały winyl).