NEWS

Ostatni utwór od The Beatles?

Ostatni utwór od The Beatles?

Paul McCartney ma wydać ostatnią piosenkę Beatlesów jeszcze w tym roku! Będzie zawiera wokal Johna Lennona

Sztuczna Inteligencja na dobre zagościła w naszej codzienności, jednak dla wielu wciąż stanowi egzotyczne zjawisko. Nowa technologia wkroczyła także do świata muzyki. Paul McCartney ujawnił, że ostatnio wykorzystał sztuczną inteligencję do stworzenia „ostatniej piosenki Beatlesów”.

 

W rozmowie z BBC Radio 4’s Today były Beatles wyjawił, że dzięki AI udało się wydobyć głos Johna Lennona ze starego demo.  Mimo, że Paul nie podał szczegółów BBC twierdzi, że będzie to Now And Then z 1978 roku. McCartney mówi: „Właśnie go skończyliśmy i zostanie wydany w tym roku”.

Do projektu McCartney zaprosił reżysera Petera Jacksona, który wykorzystał sztuczną inteligencję do oczyszczenia dźwięku w serialu Get Back.

„Mieliśmy głos Johna i fortepian, a on mógł je rozdzielić za pomocą sztucznej inteligencji.
Przyjechaliśmy więc, aby nagrać ostatnią płytę Beatlesów.  To było demo, (…) byliśmy w stanie wziąć głos Johna i uzyskać go czystym dzięki sztucznej inteligencji. Wtedy mogliśmy zmiksować nagranie tak jak zwykle”.

Fot. Nick Fewings unsplash.com, lic. Unsplash
Fot. Nick Fewings unsplash.com, lic. Unsplash

W 1994 roku McCartney otrzymał od Yoko Ono kasetę w dopiskiem „Dla Paula„. Było to demo nagrane przez muzyka w jego nowojorskim apartamencie. Słychać na nim wokal Lennona i podkład zagrany na fortepianie. Pochodzące z tej kasety – Free As A Bird oraz Real Love – zostały wcześniej ukończone przez producenta Jeffa Lynne’a i wydane w 1995 i 1996 roku. Znajdowała się tam również Now And Then jednak George Harrison nie zgodził się na prace nad tym utworem nie będąc do niego przekonanym. Czy słusznie? Odpowiedź prawdopodobnie poznany jeszcze w tym roku.