NEWS

U2 świętuje 30-lecie albumu „Zooropa”

Island Records i UMR zapowiadają jubileuszowe wydanie „Zooropa – 30th Anniversary Limited Edition Gatefold”! Dwa przezroczyste żółte winyle upamiętniają trzy dekady od wydania nagrodzonego Grammy ósmego studyjnego albumu U2. Wydawnictwo ukaże się 27 października.

Premiera albumu zbiega się z kolejnym ambitnym projektem zespołu, czyli długo oczekiwanym powrotem na scenę. 29 września 2023 w Las Vegas U2 rozpocznie trasę U2:UV Achtung Baby Live At The Sphere.

Produkcją wydanego 5 lipca 1993 roku albumu zajęli się Flood, Brian Eno i The Edge. U2 zaczęli pisać i nagrywać „Zooropa” w lutym, w trakcie sześciomiesięcznej przerwy od trasy ZOO TV Tour. Początkowo krążek miał być tylko EP-ką, jednak ostatecznie znalazło się na nim 10 utworów. Nagrane w zaledwie sześć tygodni piosenki – w tym single „Numb”, „Lemon” i „Stay (Faraway, So Close!)” – stały się częścią najszybciej stworzonego albumu zespołu.

Zainspirowani doświadczeniami z trasy, U2 podjęli się tematyki związanej z technologią i przesyceniem mediami. Album dotarł na szczyt list przebojów w Irlandii, USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Włoszech, Szwecji, Austrii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Danii i Islandii. W 1994 roku krążek został nagrodzony Grammy za Najlepszy alternatywny album.

U2 zadbali o to, aby fani z całego świata mogli świętować z nimi 30-lecie albumu. 12 lipca 2023 o 21:00 polskiego czasu odbędzie się wyjątkowa transmisja filmu „ZOO TV: Live From Sydney”.

13 lipca do sprzedaży wejdzie także limitowana kolekcja merchu.

2-płytowy winyl zawiera nowe zdjęcie zespołu wykonane przez Antona Corbijna w 1993 roku. Nadchodzące wydawnictwo opiera się na remasterze z 2018 roku – poza oryginalnymi utworami usłyszymy tu też dwa dodatkowe miksy.

Tracklista:

SIDE 1
1. Zooropa
2. Baby Face
3. Numb
SIDE 2
1. Lemon
2. Stay (Faraway, So Close!)
3. Daddy’s Gonna Pay For Your Crashed Car
SIDE 3
1. Some Days Are Better Than Others
2. The First Time
3. Dirty Day
4. The Wanderer
SIDE 4
1. Lemon (The Perfecto Mix)
2. Numb (Gimme Some More Dignity Mix)

Fot: Materiały Prasowe