NEWS

„Wesoła dziewczyna z sercem często smutnym”: ptakova powraca w wielkim stylu

Ptakova, czyli Natalia Ptak, ma już na koncie jedną płytę, sympatię słuchaczy, współpracę z największymi postaciami polskiej sceny muzycznej. Po kilkuletniej przerwie powraca z albumem „wesoła dziewczyna z sercem często smutnym” jako w pełni dojrzała i samodzielna artystka. Drugi debiut wydaje się niemożliwy? Ptakova właśnie udowadnia, że to nieprawda.
Niedługo po tym, jak w 2021 roku ptakova zakończyła promocję świetnie przyjętego albumu „Suma wszystkich dźwięków” i została nominowana do Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, zniknęła. Spędziła trochę czasu w studio u Michała „Foxa” Króla i Kacpra Budziszewskiego, aż w końcu stanęła przed wyzwaniem: produkcją całej płyty.
Spędziłam nieprzyzwoitą liczbę godzin przy komputerze, ucząc się i dochodząc do tego, o co mi chodzi. Kupiłam pianino, syntezator, szukałam konkretnych plug-inów. Wiele razy sądziłam, że umrę przed ekranem pod stosem talerzy i ogryzków, a przez te 80 kroków dziennie nie będę miała siły na nic więcej. Zapominałam o całym świecie, koncentrując się na muzie. Pewnie pomógł mi w tym hiperfokus ADHD.
Droga do wydania „wesołej dziewczyny o sercu często smutnym” była długa i trudna, choć ptakova żartuje, że zaczęła się od… wizyty u fryzjera.
Nagle odkryłam w sobie Natalię, której bardzo potrzebowałam. Dostrzegłam też dużo wyraźniej, jak wielu świetnych ludzi mnie otacza i jak niesamowicie są inspirujący. Od zawsze jestem obserwatorką, ale wówczas wyjątkowo mocno się im przyglądałam – ich pracowitości, konsekwencji, otwartości i często ufności w stosunku do własnych działań.
Dzięki temu nauczyła się ufać sobie i doceniać to, co ma. Odkryła też, że…
Z garnka czy miski z hajsem można zrobić doskonały werbel, że wciąż kocham nagrywać harmonie wokalne, a właściwie kocham jeszcze mocniej, że świat plug-inów to dla mnie jak sklep z zabawkami – można przepaść i nie przestawać się zachwycać. A moja miłość do perkusji nigdy nie wygasła. Nie wiem tylko, co powiedzieliby sąsiedzi, gdybym zakupiła jakiś zestaw do mieszkania…
Mimo chwil słabości i niemocy, trudnych momentów zderzenia wyobrażeń z rzeczywistością, ostatecznie ptakovej udało się stworzyć spójną historię zamkniętą w kilkudziesięciu minutach…
Wiele razy przechodziły mnie ciarki. Płakałam, słuchając tych kompozycji. Ekscytowałam się, dobierając konkretne brzmienia, budując harmonie. Czułam, że to jest takie moje.
„Wesołą dziewczynę o sercu często smutnym” można określić mianem drugiego debiutu ptakovej. Nie tylko ze względu na samodzielną produkcję wszystkich utworów, ale też dzięki jeszcze większemu obnażeniu swoich emocji.
Wesoła dziewczyna z sercem często smutnym to ja. Od stóp do głów. Naprawdę jestem tą dziewczyną z uśmiechem na twarzy, czasem zgrywającą twardzielkę, rzucającą sucharami i tańczącą breakdance na imprezie. Ale moje serce jest bardzo kruche i często bije zbyt mocno.
10 utworów, które znalazły się na albumie, to 35 minut podróży wśród smutku, tęsknot, lęków, wewnętrznych demonów i refleksji nad codziennością.
Przybyło mi zmarszczek, ale nic i nikt nie zabierze mi wzruszenia i satysfakcji, których doznawałam, kiedy stworzyłam coś, o co chodziło mi od dawna. To przepiękna podróż, jestem za nią cholernie wdzięczna.

Ptakova – polska wokalistka, producentka muzyczna, kompozytorka i autorka tekstów, wyrazisty głos muzyki alternatywnej. Jej dotychczasową twórczość można usłyszeć w największych rozgłośniach radiowych. Śmiało i bez przeszkód pływa między mainstreamem a alternatywą.
W listopadzie 2020 roku, pod skrzydłami Sony Music Entertainment Poland, ukazał się jej debiutancki album „Suma wszystkich dźwięków”, który stworzyła we współpracy z producentem Markiem Dziedzicem i Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem.
Współpracowała z czołowymi twórcami polskiej sceny muzycznej, m.in. Miuoshem, Krzysztofem Zalewskim, Kubą Karasiem, Kasią Lins, Bartkiem Królikiem. Występowała na Open’er Festival, Fuchsbau Festival, Enea Spring Break, w Teatrze Śląskim w Katowicach, a także na 50-leciu Spodka.