NEWS

“Wielkie żarcie” od Dr Misio i Wojtka Smarzowskiego

Znamienne słowa, istotny przekaz, rockowe kopnięcie – to znak rozpoznawczy zespołu Dr Misio. Klip – istotny, odważny, jedyny w swoim rodzaju powiew wolności – wolności tworzenia, wolności słowa, niezależności i twórczej swobody.

„Wielkie żarcie” to ważny utwór – wolność kontra polityka, rządzący kontra szary człowiek – to tematy, które zasługują na chwilę refleksji i zastanowienie, które wartości powinny być najistotniejsze.

„Jesteśmy wielkim żarciem

Jesteśmy wielką wojną

Nie ma powrotu, nie ma ucieczki

Nie zapomnij co znaczy wolność”

Tytuł oczywiście nawiązuje do głośnego i nagradzanego filmu Marco Ferreriego z 1973 roku pt. „Wielkie żarcie”. Dekadencki i nihilistyczny obraz, w którym bohaterowie postanawiają popełnić samobójstwo z przejedzenia, przechodzi z tragikomedii w prawdziwy dramat.

Autorem tekstu jest Arek Jakubik, który razem z Pawłem Derentowiczem napisał też muzykę do tej piosenki. Producentem muzycznym utworu jest Tomasz Organek, którego charakterystyczną gitarę słychać wyraźnie w tym utworze. Utwór zapowiada album „Chory na Polskę”, którego premiera zaplanowana jest na 10 listopada.

Arek Jakubik o utworze „Wielkie żarcie”:

„To pierwszy piosenka, która powstała na nową płytę „Chory na Polskę”. Pamiętam, że to był koniec 2019 roku. Zapis emocji po przegranych wyborach. Gniewu, wściekłości i niezgody na to, że władza dalej będzie nam krok po kroku ograniczać wolność. Dzisiaj dla mnie ten numer to krzyk rozpaczy i wołanie, żeby ludzie poszli do wyborów i nie dali sobie tej wolności odebrać.”

Szalony klip „Wielkiego żarcia” wyreżyserował wg własnego scenariusza Wojtek Smarzowski. Autorem zdjęć jest Paweł Tybora. Za montaż odpowiedzialny jest Krzysztof Komander. W nagraniach po raz kolejny wzięli udział fani i przyjaciele zespołu. W klipie możemy też zobaczyć zdjęcia z wakacji nadesłane od fanów z całej Europy.

Wojtek Smarzowski o teledysku:

Z mojej perspektywy to wypowiedź o tym, czym teraz jeszcze możemy się cieszyć – wolność, zasady, podróże, paszport w domu, uśmiech na twarzy – ale za chwilę, przez brak uwagi, zaniechanie, zwał jak zwał, to wszystko stracimy. No chyba, że pójdziemy na wybory. Gdybym kręcił ten teledysk po wyborach, to zależnie od wyniku: albo nakręciłbym go wyłącznie kamerą do badania kolonoskopii albo tysiącem kolorowych telefonów fanów Dr Misio. Ale wtedy inny byłby scenariusz.”

DR MISIO

Polski zespół muzyczny Dr Misio został założony w 2008 roku z inicjatywy aktora Arkadiusza Jakubika. Dziś skład zespołu uzupełniają: Paweł Derentowicz, Adam Czarnecki, Paweł “Afa” Pittner, Roman Rojewski.

W styczniu 2013 roku zespół opublikował swój pierwszy teledysk do piosenki “Młodzi” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. W marcu 2013 roku ukazał się debiutancki album studyjny zespołu pod tytułem „Młodzi”. Producentem muzycznym płyty był Olaf Deriglasoff. W czerwcu tego samego roku zespół otrzymał Nagrodę dziennikarzy podczas Sopot TOPtrendy Festiwal 2013, a w lipcu wystąpili na Jarocin Festiwal 2013.

W lipcu 2014 roku zespół wystąpił podczas Przystanku Woodstock, a w październiku tego samego roku wydali swój drugi album studyjny zatytułowany “Pogo”, również z produkcją muzyczną Olafa Deriglasoffa.

Dwa następne albumy Dr Misio: „Zmartwychwstaniemy” i „Strach XXI wieku”, których producentem muzycznym był Jakub Galiński, w 2018 i 2021 roku były nominowane do Fryderyków w kategorii najlepszy album rockowy.

Twórczość zespołu uważana jest nie tyle za kontrowersyjną, co refleksyjną. Wydany w 2017 roku singiel pt. „Pismo” sprowokował włodarzy do usunięcia Dr Misio z festiwalu w Opolu.

Dr Misio wraca z nowym materiałem, który zwiastują wydane w tym roku single. Piąty, studyjny album „Chory na Polskę” wydany zostanie nakładem wytwórni Agora Muzyka.