NEWS

Brittany Howard zapowiada nowy album

Brittany Howard – znana z Alabama Shakes, pięciokrotna zdobywczyni nagrody Grammy – zapowiada drugi solowy album. Już teraz można posłuchać tytułowego singla „What Now”.

Piosenka „What Now” została napisana i wyprodukowana przez Brittany przy pomocy Shawna Everetta (Kacey Musgraves, SZA), z którym artystka współpracuje od czasów Alabama Shakes. Brittany nagrała singiel w legendarnym Sound Emporium i historycznym RCA Studio B w rodzinnym Nashville. Pełen akcji teledysk to dzieło reżysera Danilo Parry (znanego ze współpracy z A$AP Rockym). Produkcją klipu zajął się Adam Braun (070 Shake, P!NK).

Porywająca melodia „What Now” doskonale łączy się ze szczerym tekstem piosenki: „I’ve been making plans that don’t include you anymore/My heart wants to stay but I don’t know what for”.

– „What Now” to prawdopodobnie najprawdziwszy i najbardziej bluesowy ze wszystkich utworów – mówi Howard. – Nigdy nie miałam zamiaru ranić niczyich uczuć, ale musiałam powiedzieć, co myślę bez cenzurowania siebie. Podoba mi się, że ta piosenka sprawia, że chce się tańczyć, a jednocześnie jej tekst jest brutalny.

Singiel już w grudniu ukaże się na limitowanym 7-calowym winylu. Poza „What Now”, znajdziemy na nim także „Meditation” z przyjaciółkami artystki, Ramoną Reid z The Frequency Center i Ann Sensing.

Gorąco wyczekiwany drugi solowy album Brittany (i pierwszy wydany przez Island Records) jest nieprzewidywalny. Jej wyjątkowa muzykalność znajduje ujście w nietypowym brzmieniu. Obejmuje wszystko, od psychodelii i muzyki tanecznej po dream-pop i avant-jazz, skłaniając się ku eksploracji retro future afroizmu.

„What Now” to następstwo „Jaime”, ciepło przyjętego solowego debiutu Brittany z 2019 roku zawierającego hity „Stay High” i „History Repeats”. Album znalazł się na listach najlepszych wydawnictw roku Pitchforka, „The New York Times” i „Rolling Stone”, został uznany za album roku według NPR i przyniósł jej siedem nominacji do nagrody Grammy w czterech różnych gatunkach. Brittany zwyciężyła w kategorii Najlepsza rockowa piosenka z utworem „Stay High”.

Aby uczcić nowy album, Brittany zapowiedziała kolejną trasę koncertową po Ameryce Północnej, która odbędzie się w lutym. Wspierać będzie ją Becca Mancari.

Howard jest porywającą wokalistką; wie, jak skompresować i rozciągnąć nutę w sposób, który przypomina wyciskanie soku z kawałka bardzo dojrzałego owocu – The New Yorker

Znana ze swojej wyjątkowej barwy i potężnego wokalu, Brittany Howard jest w centrum uwagi już od ponad dekady. Jest nie tylko świetną piosenkarką i songwriterką, ale i niezwykłą gitarzystką. Po raz pierwszy zdobyła uznanie jako członkini Alabama Shakes, wydając album „Boys & Girls” (2012). Debiutancki album grupy dotarł do pierwszej dziesiątki list sprzedaży i pokrył się platyną. Zawierał przełomowy singiel „Hold On”, który magazyn „Rolling Stone” uznał za najlepszą piosenkę roku. Utwór zdobył nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy występ rockowy i przyniósł zespołowi nominację do nagrody dla Najlepszego nowego artysty.

Drugi album Alabama Shakes (ostatni przed przerwą w działalności), „Sound & Color” (2015), zajął 1. miejsce na liście Billboard 200, co jest rzadkością w przypadku niezależnych wydawnictw. Grupa wystąpiła w „Saturday Night Live”, a singiel „Don’t Wanna Fight” zdobył nagrody Grammy w kategoriach Najlepsza piosenka rockowa (pierwsza Grammy dla Brittany jako songwriterki) i Najlepsze wykonanie rockowe. Sam album „Sound & Color” zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy album alternatywny.

We wrześniu 2019 roku Howard wydała swój solowy debiut „Jaime”. Utwory „13th Century Metal” i „Stay High” znalazły się na liście najlepszych piosenek 2019 roku Pitchforka. Singiel „Stay High” zajął 1. miejsce na liście Triple-AAA, a „History Repeats” otrzymało dwukrotną nominację do Grammy w kategorii Najlepsza piosenka rockowa i Najlepsze wykonanie rockowe. Dzięki temu Howard ma na koncie już 16 nominacji do Grammy i pięć zwycięstw. Podczas ceremonii rozdania nagród GLAAD Media Awards, Brittany była nominowana w kategorii Najlepszy artysta muzyczny. Podczas gali Americana Music Honors & Awards Howard zdobyła uznanie w kategoriach Artysta roku, Album roku („Jaime”) i Piosenka roku („Stay High”).

W 2021 artystka podzieliła się albumem z remiksami, „Jaime (Reimagined)”. Znalazł się na nim m.in. remiks „Stay High” w wykonaniu Childish Gambino z produkcją Donalda Glovera i Jamesa Franciesa, „Stay High again..” (produkcja Emmanuela Franklyna Adelabu, Joy Anonymous i Fred again..), a także wersje utworów z takim artystami jak Bon Iver, Common, Michael Kiwanuka, EARTHGANG czy Little Dragon.