NEWS

Świeżo nominowany do Grammy Noah Kahan łączy siły z Hozierem w nowej wersji „Northern Attitude”

Noah Kahan kończy powoli przełomowy rok w swojej karierze, który przyniósł mu nominację do Grammy w kategorii Najlepszy nowy artysta. Po miesiącach błagań ze strony fanów o kooperację z Hozierem i ich niespodziewanym wspólnym występie w Nashville, Kahan wreszcie dzieli się ze słuchaczami nową wersją piosenki „Northern Attitude”, nagraną wspólnie z mającym na koncie diamentową płytę w USA irlandzkim wokalistą, tekściarzem i multiinstrumentalistą.

Połączenie głosów obu trubadurów wznosi ulubiony utwór fanów na nowy poziom. Kulminacyjnym momentem nagrania jest stadionowy refren, w którym wokaliści śpiewają: „Jeśli podchodzę zbyt blisko i nie jestem taki, jak się spodziewałaś, wybacz mój północny temperament, po prostu wychowałem się na mrozie. Jeśli słońce nie wschodzi aż do lata, wybacz mój północny temperament, po prostu wychowałem się w małym dostępie do słońca”.

– Jeśli mnie znasz, wiesz, że ta współpraca jest dla mnie czymś szczególnie wyjątkowym i ważnym – komentuje Noah. – Kiedyś siadałem przy stole z gitarą i próbowałem uchwycić choć ułamek emocji i piękna, które Hozier zawarł w każdej napisanej przez siebie piosence. Nigdy mi się to nie udawało, ale gdy próbowałem, moje piosenki stawały się coraz lepsze. To że jeden z moich bohaterów wykonuje ze mną ten utwór jest czymś, o czym będę opowiadał wnukom, a przynajmniej mojemu następnemu psu – dodaje.

Hozier wtóruje Kahanowi, komentując: – Gdy tylko usłyszałem tę piosenkę, natychmiast odcisnęła na mnie piętno. Z miejsca ją pokochałem. Miałem wielką przyjemność lepiej poznać Noaha, kiedy wystąpiliśmy wspólnie na tegorocznym Iron Blossom Festivalu i ogromnie cieszę się, że mogliśmy wspólnie zaśpiewać tę piękną wersję jego utworu.

„Northern Attitude” jest kolejną gwiazdorską kooperacją Kahana, który ma już na koncie „She Calls Me Back” z Kacey Musgraves, „Call Your Mom” z Lizzy McAlpine czy „Dial Drunk”, w którym wsparł go Post Malone. Noah współpracował ponadto z Zachem Bryanem przy jego piosence „Sarah’s Place”, a Olivia Rodrigo wykonała jego podwójnie platynowy utwór „Stick Season” podczas swojego występu w „BBC Radio 1 Live Lounge”. Kahan łączył siły z takimi artystami jak Mumford & Sons, Gregory Alan Isakov, Wesley Schultz z The Lumineers, Nathaniel Rateliff z Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, The Milk Carton Kids, Joy Oladokun i nie tylko.

Rok po premierze singiel „Stick Season” zanotował spektakularny powrót na listy przebojów, co jest ściśle powiązane ze spadkiem temperatur i rozpoczęciem nazywanego w części północnych Stanów i w Kanadzie „stick season”, czyli okresu przejściowego między jesienią a zimą, podczas którego liście spadają z drzew, pozostawiając widok nagich gałęzi. Piosenka wróciła do Top 10 Spotify Top 200 Chart w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, wspięła się także na szczyt analogicznej listy w Irlandii. „Stick Season” to także najwyżej notowanych utwór Noaha na listach Billboard Hot 100 i UK Singles Chart. Album pod tym samym tytułem niedawno ponownie pojawił się w Top 10 zestawienia Billboard 200.

Noah jest aktualnie w trakcie wyprzedanej trasy „Stick Season Tour” po Europie i Wielkiej Brytanii, która jest dla niego znakomitym przetarciem przed planowaną na 2024 r. „We’ll All Be Here Forever World Tour”, na którą już teraz sprzedało się ponad milion biletów. Artysta wystąpi na wyprzedanych stadionach, w halach i amfiteatrach na całym świecie, w tym dwukrotnie na bostońskim stadionie Fenway Park, w nowojorskiej Madison Square Garden, Bridgestone Arenie w Nashville czy Wembley Arenie w Londynie. Pełna rozpiska koncertów znajduje się na jego oficjalnej stronie internetowej.

Artysta zdobył niedawno dwie nominacje do Billboard Music Awards w kategoriach Najlepszy artysta rockowy i Najlepszy album rockowy, Kahan był także bohaterem odcinka „Rootsy Rock Revival” popcastu „The New York Timesa”).

W ubiegłym miesiącu, w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, Noah z dumą podzielił się informacją, że dzięki jego inicjatywie The Busyhead Project udało się zgromadzić ponad 2 mln dolarów, co jest dwukrotnością pierwotnie zakładanej kwoty. Akcja ma na celu rozwijanie na całym świecie opieki psychiatrycznej w taki sposób, by była ona powszechnie dostępna.

W lipcu na rynku pojawiła się poszerzona wersja platynowego albumu Noaha. „Stick Season (We’ll All Be Here Forever)” przedstawia dorobek artysty najpełniej spośród jego dotychczasowych wydawnictw. Wydanie deluxe zawiera m.in. „Dial Drunk”, które dotarło na pierwszego miejsca listy alternatywnej oraz AAA Radio Charts w Stanach, a obecnie jest notowane na wysokich miejscach w zestawieniach Top 40 Radio i Top 15 w Hot AC Radio. Album debiutował na trzeciej pozycji listy Billboard Top 200 i na pierwszym Top Americana/Folk Album Chart, Billboard Top Alternative Album Chart oraz Billboard Top Rock Albums Chart. Noah stał się piętym artystą w historii, który może się pochwalić 18 utworami na liście Billboard Hot Rock & Alternative Charts w ciągu jednego tygodnia. Wcześniej takimi imponującymi osiągnięciami mogli się pochwalić m.in. David Bowie i Taylor Swift.

Noah Kahan:
Na przestrzeni ostatniego roku kariera pochodzącego z Vermont wokalisty i songwritera eksplodowała, pozwalając mu błyskawicznie awansować z muzyka popularnego w Nowej Anglii do mainstreamowej gwiazdy światowego formatu. Noah został okrzyknięty jednym z najlepszych nowych artystów w 2023 r. U podstaw jego muzyki leżą wrażliwe teksty i niefiltrowana, ale zrozumiała szczerość. Doceniany przez krytyków twórca pisze piosenki prosto z serca, podpierając się przy tym swoim charakterystycznym, ironicznym poczuciem humoru. Na swoich trzech albumach i EP-ce Kahan zaprezentował wyjątkową mieszankę folku i americany. Z ponad 4 mld streamów, platynowymi singlami „Stick Season” i „Drial Drunk” i gwiazdorskimi kooperacjami artysta stał się światowym fenomenem.

Jego powszechnie uwielbiany, platynowy album, zainspirowały dorastanie w Nowej Anglii i muzyczne fascynacje – od Paula Simona po Yusufa Islama (Cata Stevensa). Artysta zapragnął w namacalny sposób przedstawić to, co kocha, czego się boi i z czym się zmaga. Od czasu wydania krążka muzyk odbył wyprzedaną trasę „Stick Season Tour” po Ameryce Północnej, sprzedając na nią ponad pół miliona biletów i występując w największych obiektach w dotychczasowej karierze. Aktualnie artysta koncertu w Europie i Wielkiej Brytanii, ale jednocześnie szykuje się do zaplanowanej na przyszły rok światowej trasy „We’ll All Be Here Forever World Tour”. Muzyk wydał w czerwcu poszerzoną wersję albumu „Sticky Season”, której sprzedaż już pobiła wynik oryginału i nieustannie rośnie. Wydawnictwo promował doceniony przez krytyków singiel „Dial Drunk”, który zgromadził już setki milionów streamów, potwierdzając jego miano jednego z najpopularniejszych nowych artystów mijającego roku.