FESTIWALNEWS

Kalifornijskie gwiazdy rocka Queens of the Stone Age wystąpią na Colors of Ostrava 2024

Festiwal Colours of Ostrava prezentuje kolejną część przyszłorocznego programu. Do brytyjskiego artysty Sama Smitha dołączy legenda rocka Queens of the Stone Age (QOTSA), którzy są obecnie nominowani do nagrody Grammy w kategoriach Najlepsza Piosenka Rockowa i Najlepszy Album Rockowy. W przeszłości w skład zespołu wchodziło wielu światowej sławy muzyków, w tym legendarny perkusista Joey Castillo, wszechstronnie utalentowany piosenkarz Mark Lanegan oraz perkusista Nirvany i frontman Foo Fighters Dave Grohl. 21. edycja Colours of Ostrava odbędzie się w dniach 17–20 lipca 2024 r.

Kalifornijski zespół QOTSA bezkompromisowo burzy granice rocka. Po burzliwym okresie wypełnionym przytłaczającymi osobistymi wyzwaniami zespół powrócił do swoich korzeni, zrzucając blask poprzednich albumów i odkurzając surowe, autentyczne brzmienie. Stale ewoluujące zjawisko muzyczne nasyca charakterystyczne gitarowe riffy dużą dawką bluesa lub elektroniki, dodając melancholijnego koloru często mrocznym, bezpośrednim tekstom. „Dwie nominacje do nagrody Grammy w tym roku są wyraźnym dowodem na to, że Queens of The Stone Age to wiodąca siła współczesnego rocka. Program kolejnej edycji Colours będzie niezwykle różnorodny i doskonale skomponowany” – skomentowała ogłoszenie kolejnej gwiazdy dyrektorka festiwalu Zlata Holušová.

QOTSA ma łącznie dziewięć nominacji do nagrody Grammy w kategoriach Najlepszy (Hard) Rock Performance i Najlepszy Album oraz regularnie występuje na wiodących światowych festiwalach, w tym Coachaella i Glastonbury. Niewątpliwą siłą zespołu jest zrzucenie ciężarów przeszłości, dzięki czemu do dziś zachowują niekwestionowaną koronę na rockowym tronie. Ich ostatnia nominacja do nagrody Grammy w 2024 r. dotyczyła ósmego albumu studyjnego „In Times New Roman…”, z którego nominowany jest także utwór „Emotion Sickness”. „Rock powinien być wystarczająco twardy dla chłopców i wystarczająco słodki dla dziewcząt. W ten sposób wszyscy będą szczęśliwi i jest więcej zabawy” – tak frontman Josh Homme opisał swoje kreatywne podejście. Jednak na swojej najnowszej płycie „In Times New Roman…”, na którą fani czekali od sześciu lat, dodaje: „Ten album brzmi tak, jak brutalne jest życie w tej chwili”.

Organizatorzy festiwalu ujawnilii także inne atrakcje programowe nadchodzącej edycji. Podczas Colors of Ostrava 2024 wystąpi brytyjska multiinstrumentalistka, kompozytorka i piosenkarka Bat for Lashes, piosenkarka eksperymentująca ze sztuczną inteligencją Sevdaliza oraz niemiecka legenda muzyki elektronicznej Tangerine Dream. Fani mogą być również podekscytowani przyjazdem izraelskiej gwiazdy Dennisa Lloyda na Colours of Ostrava w przyszłym roku!

Podczas 21. edycji Colours of Ostrava wystąpią także ogłoszeni już: Sam Smith, japoński mnich Yogetsu Akasaka prezentujący fascynującą i całkowicie innowacyjną formę muzyki medytacyjnej beatbox, siedmioosobowy holenderski zespół Son Mieux, który na nowo wymyśla aranżacje muzyczne i kostiumy fali disco lat 70. i wykorzystuje je do komponowania współczesnych hitów pop, trio Klangphonics, łączące muzykę elektroniczną i instrumenty na żywo w melodyjne techno i energetyczny deephouse.

Integralną częścią Colours of Ostrava jest forum dyskusyjne Meltingpot. MELTINGPOT to największa multidyscyplinarna platforma dyskusyjna na żywo w Europie. To wydarzenie tworzy wyjątkową platformę dla prelegentów, artystów i publiczności, szerzącą wiedzę i wpływy różnych kultur z całego świata.

Forum wyróżnia się nie tylko liczbami: 4 dni, 11 scen, ponad 250 prelegentów z ponad 20 krajów. Wydarzenie zostało zaprojektowane jako nowoczesna platforma dyskusji i wymiany innowacyjnych pomysłów z różnych dziedzin. Forum MELTINGPOT koncentruje się na tematykach takich jak: zdrowie i długowieczność, globalne wyzwania, technologie, ekonomia, geopolityka, nauka, sztuka i literatura, filozofia, psychologia, rozwój ciała i umysłu oraz wiele innych.

  1. edycja festiwalu Colours of Ostrava odbędzie się w dniach 17-20 lipca 2024 na terenie kompleksu Dolní Vítkovice w czeskiej Ostrawie (20 km od polskiej granicy). W ramach festiwalu trwa równolegle międzynarodowe forum dyskusyjne Meltingpot, pokazy filmów z IFFKV oraz szereg spektakli teatralnych i instalacji artystycznych. Od 2015 roku festiwal odbywa się na terenie wyjątkowego, zrewitalizowanego obszaru przemysłowego Dolní Vítkovice w centrum Ostrawy. Co roku na ośmiu scenach muzycznych występuje ponad 100 zespołów, a na 11 scenach forum dyskusyjnego Meltingpot występuje ponad 200 prelegentów z całego świata.

 W ramach projektu Colours bez Barier festiwal oferuje specjalne usługi dla osób z dysfunkcjami fizycznymi, wzrokowymi, słuchowymi oraz osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Tradycyjnie w sobotę festiwal oferuje bezpłatny wstęp dla osób powyżej 65. roku życia. W festiwalu regularnie uczestniczą także dzieci, dla których przygotowujemy Park Rodzinny ČEZ ze specjalnym programem.

 Oprócz festiwalu zespół Colors organizuje także coroczny międzynarodowy festiwal pokazowy Crossroads dla profesjonalistów muzycznych oraz bezpłatny festiwal Arts&Live na ulicach Ostrawy.